021-66170062

استعلام و خرید سریع

021-66170062

استعلام و خرید سریع

جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

در این مقاله از آموزشی شایلی نوبت به این رسیده تا درباره کلید برق شهر ژنراتور صحبت کنیم. حتما تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا به نتایج خوب و کاملی در رابطه با این موضوع برسیم.

مثل همیشه نخست به سراغ یک توضیح از مسئله مطرح شده می‌رویم. همچنین از اینجا می‌توانید در رابطه با سیستم ارتینگ بخوانید.

کلید برق شهر ژنراتور

کلید برق شهر ژنراتور جهت انتقال برق خانه (یا مشاغل) از شبکه برق تجاری به یک ژنراتور محلی در صورت وقوع قطعی برق طراحی شده است. همچنین به این نوع کلیدها عنوان “کلید انتقال” نیز گفته می‌شود. کلید برق شهر ژنراتور مستقیماً به ژنراتور، منبع تغذیه یا خط برق و خانه متصل می‌شود.

هنگامی که صاحب خانه یا صاحب مشاغل با قطعی برق روبرو می‌شود، می‌تواند از طریق کلید برق شهر و ژنراتور به ژنراتور متصل شود. در این مقاله سعی داریم به صورت کامل توضیح دهیم که کلید برق شهر ژنراتور دقیقاً چیست و چگونه کار می‌کند؟

کلید برق شهر ژنراتور چیست و چگونه کار می‌کند؟

اگرچه ده‌ها نوع مختلف سوئیچ تغییر یا کلید برق شهر ژنراتور وجود دارد، بیشتر آن‌ها در یکی از دو دسته مختلف قرار می‌گیرند: اتوماتیک یا دستی.

با سوئیچ تغییر خودکار، در هنگام قطع برق به طور خودکار برق خانه روشن می‌شود و دیگر نیازی به تعویض دستی نیست. اما با یک سوئیچ تغییر دستی، صاحب‌خانه باید یک سوئیچ را بچرخاند تا جریان برق را از شبکه خانگی به ژنراتور تبدیل کند. کلیدهای تغییر روز به روز محبوب تر می‌شوند، روندی که احتمالاً در ماه‌ها و سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

در سال‌های اخیر میزان قطعی برق به دلیل مصرف بالا و نبود جریان ذخیره بسیار بیشتر از قبل شده است و گزارش‌ها حاکی از آن است که به طور متوسط در هر ماه ۱۴٫۵ قطعی رخ می‌دهد. بیشتر این قطعی‌ها به دلیل خرابی سخت افزار به وجود آمده‌اند.

فرض کنید از یک ups یا ژنراتور اضطراری استفاده می‌کنید، با قطع برق شهر به‌صورت خودکار ورودی برق از برق شهری به برق ژنراتور اضطراری یا ups جابه‌جا می‌شود. در واقع از دو منبع ورودی یک خروجی داریم که در صورت عدم اتصال هر کدام، از ورودی دیگر استفاده می‌شود.

در اصطلاح علمی این تابلو برای سنکرون یا پارالل کردن برق شهر با یک نوع ورودی دیگر کاربرد دارد و خاصیت این نوع تابلو برق این است که هیچ ‌وقت قطعی برق نخواهید داشت. به تابلو برق چنج آور، تابلو ATS (Automatic Transfer Switch) یا AMF (Automatic Mains Failure) نیز گفته می‌شود. با این تفاوت که تابلو AMF دارای سیستمی برای کنترل دیزل ژنراتور است ولی تابلو ATS فقط المان‌هایی برای کنترل بریکر یا کنتاکتورهای تابلو برق چنج آور دارد.

 

دلیل طراحی کلید برق شهر ژنراتور

کلید برق شهر و ژنراتور برای انتقال برق از شبکه برق مجتمع با کاربری‌های متفاوت مانند مسکونی، تجاری، اداری و … به یک ژنراتور موجود در آن محل به هنگام وقوع قطع برق طراحی شده است. این نوع کلیدها با نام کلید انتقال نیز شناخته شده اند. زمانی که یک مجتمع دچار قطعی برق شده باشد می‌توان از طریق کلید دو طرفه به ژنراتور سوئیچ شود.

اگرچه ده‌ها نوع مختلف سوئیچ دو طرفه وجود دارد، بیشتر آن‌ها در یکی از دو دسته مختلف به صورت خودکار و دستی قرار می‌گیرند. وقتی خانه شما دچار قطعی برق می‌شود، ناامید کننده است. شما قادر به تماشای تلویزیون ، استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی و غیره نخواهید بود. این امر مطمئناً می‌تواند دردسرساز باشد، اما همچنین می‌تواند خطرناک باشد. اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید و در زمستان برق شما قطع شود ، ممکن است گرم نگه داشتن خانه به دلیل خاموش شدن رادیاتور و پکیج مشکل باشد.

یک مدل از کلید برق شهر ژنراتور
یک مدل از کلید برق شهر ژنراتور

 

این امر بسیاری از صاحبان خانه‌ها را بر آن داشته است تا به همراه سوئیچ‌های تغییر در ژنراتورها سرمایه گذاری کنند، زیرا این امر در برابر حوادثی از این دست محافظت می‌کند. حتی اگر برق قطع شود، با فرض اینکه ژنراتور آن‌ها کار می‌کند، صاحب خانه می‌تواند دستگاه‌های الکتریکی خود را روشن نگه دارد.

همچنین در مشاغل صنعتی نیز، قطع برق می‌تواند به همان اندازه مخرب باشد. مشاغل سالانه میلیون‌ها دلار به دلیل قطع برق از دست می‌دهند. اما با سوئیچ تولید و ایجاد تغییر بعدی می‌توان از این مشکلات جلوگیری کرد. اگر شبکه برق تجاری خاموش شود، کسب‌وکار می‌تواند به لطف تولید کننده برق ژنراتور به فعالیت خود ادامه دهد.

انواع کلید برق شهر ژنراتور

کلید برق شهر ژنراتور به دو دسته کلی دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می‌شوند:

کلید برق شهر ژنراتور دستی
کلید برق شهر ژنراتور دستی

 

کلید برق شهر و ژنراتور دستی

کاربرد این نوع تابلو بیشتر در جریان‌های تک فاز است و برای جریان‌های سه فاز به ویژه در آمپرهای بالا خطرناک خواهد بود. این کلیدها در مدل‌های ۳ پل و ۴ پل با لوازم جانبی مانند انواع پلاتین‌های کمکی، هندل، اینترلاک ها و… عرضه می‌شوند. اگر از نوع خودکار یا اتوماتیک باشد، به هنگام قطعی برق، روشنایی و در واقع برق آن مجتمع به صورت خودکار رو شن می‌گردد و نیاز به تعویض دستی ندارد.

اما اگر از نوع دستی استفاده شده باشد، باید سوئیچ را به صورت دستی بچرخانیم تا برق را از شبکه برق مجتمع (یعنی برق شهر) به ژنراتور تبدیل یا همان انتقال دهد. این نوع سوئیچ ها هر روزه محبوب تر و مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرند زیرا در صنعت بسیار پر کاربرد است. نداشتن برق در خانه‌ها و یا خیلی دیگر از ساختمان‌ها با سایر کاربری‌ها، واقعا زندگی و امور را مختل می‌نماید.

کلید برق شهر ژنراتور اتوماتیک
کلید برق شهر ژنراتور اتوماتیک

 

کلید برق شهر و ژنراتور اتوماتیک

کلید برق شهر و ژنراتور اتوماتیک، در همه ساعات ولتاژ ورودی را مدار برق مانیتور می‌کند. هنگام قطع برق، سوییچ انتقال خودکار بلافاصله مشکل را حس می‌کند و به ژنراتور برای شروع کار سیگنال ارسال می‌کند. هنگامی که ژنراتور با سرعت مناسب کار می‌کند، کلید دو طرفه اتوماتیک با خیال راحت مدار را خاموش می‌کند و هم زمان مدار برق ژنراتور را از سمت ژنراتور باز می‌کند.

در عرض چند ثانیه، سیستم ژنراتور شما شروع به انتقال برق به مدارهای بحرانی و اضطراری خانه یا محل کار شما می‌کند. سوئیچ انتقال همچنان به نظارت بر شرایط مدار برق ادامه می‌دهد.

هنگامی که کلید دو طرفه اتوماتیک حس می‌کند که ولتاژ خط به حالت پایدار برگشته است، بار الکتریکی را دوباره به مدار انتقال می‌دهد و مانیتورینگ را از سر می‌گیرد. در این حال ژنراتور برای خنک کردن موتور خود برای چند دقیقه وارد عمل می‌شود و عین حال کل سیستم را برای رخداد بعدی نیز بررسی می‌کند.

ممنون که تا انتهای این مقاله با الکتروشایلی همراه بودید. چنانچه قصد دارید برای خرید تجهیزات برق صنعتی اقدام کنید، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + نه =

فهرست مطالب

021-66170063

واحد فروش / فنی

0912-6398961

واحد فروش / واتساپ

021-66170064

واحد فروش / فنی

0910-7249074

واحد فروش / واتساپ

جهت مشاهده جدید ترین لیست های قیمت و راهنمایی خرید بهترین برندهای برق صنعتی شماره خود را در فرم زیر وارد و ارسال نمایید

الکتروشایلی