021-66170062

استعلام و خرید سریع

021-66170062

استعلام و خرید سریع

جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

در این مقاله در مورد انواع خازن های صنعتی با شما صحبت خواهیم کرد. در انتها برندهای معروف در حوزه خازن های صنعتی را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

در ابتدا یک تعریف کلی از خازن ارائه خواهیم داد. سپس انواع خازن های صنعتی برای مصارفی از قبیل اصلاح ضریب توان (بانک‌های خازنی) ارائه می‌گردد. و در نهایت اطلاعاتی از برندهای معروف انواع خازن‌های صنعتی در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار می‌گیرد. تیم الکتروشایلی امیدوار است این مطالب بتواند کمک شایانی در انتخاب و خرید تجهیزات مناسب به شما عزیزان بکند.

خازن چیست؟

خازن قطعه‌ای است که برای ذخیره انرژی الکتریکی (ولتاژ) توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی)، در مدار استفاده می‌شود و با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره می‌شود می‌توان از آن برای ایجاد میدان الکتریکی یکنواخت و پایدار استفاده کرد. از خازن‌ها به عنوان فیلتر نیز استفاده می‌کنند زیرا سیگنال‌های متناوب یا AC را به راحتی عبور می‌دهند ولی مانع عبور سیگنال‌های مستقیم یا DC می‌شوند.

مصارف خازن در صنعت؟

استفاده از خازن به عنوان تولید کننده بار راکتیو به منظور تنظیم، کنترل ولتاژ، جلوگیری از نوسانات قدرت در شبکه‌ها و اصلاح ضریب توان در مصرف کننده‌ها به علت ارزانی و سادگی سیستم آن بسیار متداول است. استفاده از خازن‌ها به صورت شنت و سری در شبکه امکان پذیر است.

به مجموعه‌ای از خازن‌های کنار یکدیگر به منظور اصلاح ضریب توان شبکه، بانک خازنی گفته می‌شود. و مجموعه‌ای که بتواند از طریق آن توان راکتیو را کنترل کرد تابلو بانک خازنی نام دارد. بانک‌های خازنی معمولا در شبکه‌های انتقال انرژی، در پست‌های سوئیچینگ، شبکه توزیع و مراکز صنعتی و غیره استفاده فراوانی دارد.

تابلوهای بانک خازنی برای جبران توان راکتیو و افزایش ضریب قدرت (ضریب توان) در شبکه‌های توزیع فشار ضعیف بکار برده می‌شوند. بانک‌های خازنی اتوماتیک مجهز به یک رگولاتور (کنترل کننده) ضریب قدرت هستند. این رگولاتور مقادیر شکل موج ولتاژ و جریان و اختلاف زمانی آنها را اندازه گیری کرده و خازن مورد نیاز را تعیین و وارد شبکه می‌نماید.

عمل سوئیج کردن خازنها توسط کنتاکتورهایی که بوسیله رگولاتور کنترل می‌شوند، انجام می‌گیرد. موارد کاربرد تابلو‌های بانک خازنی اتوماتیک در کارخانجات بزرگ و کوچک، مجتمع‌های اداری، تجاری، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و موارد مشابه است.

تابلوهای بانک خازنی در توان‌های راکتیو مختلف و بنابه نیاز مشتریان طراحی و ساخته می‌شوند. لازم به ذکر است که بانک‌های خازنی اتوماتیک رایج‌ترین و کاربردی ترین وسیله جهت اصلاح ضریب توان شبکه هستند. بنابراین دلایل نصب خازن در یا بانک‌های خازن را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود:

۱- تصحیح ضریب توان بار در جهت کاهش تلفات در شبکه و صرفه‌جویی مصرف توان

۲- تنظیم ولتاژ و ثابت نگه داشتن آن به منظور جلوگیری از خسارت به دستگاه‌ها

در ادامه به معرفی مختصر انواع خازن های صنعتی و برندهای آن می‌پردازیم.

انواع خازن های صنعتی

بر اساس شکل زیر، خازن صنعتی به دو دسته تقسیم می‌شود:

۱- خازن‌های فشار ضعیف

۲- خازن‌های فشار متوسط

دسته بندی خازن های صنعتی
دسته بندی خازن های صنعتی

ساختمان خازن‌ های فشار ضعیف

قسمت اکتیو خازن شامل دو ورقه نازک آلومینیوم جدا شده توسط لایه‌های کاغذ اشباع شده از روغن عایق و مایع‌های مصنوعی سنتتیک (Synthetic) مانند بنزیل است. گاه به جای کاغذ از موادی چون پلیپرپیلن (Poly Propylene) نیز استفاده می‌کنند.

این ورقه‌ها چند دور لوله شده و یک واحد خازن را تشکیل می‌دهند، یا تعدادی از این لایه‌ها روی یکدیگر قرار داده شده و آنها را مجموعاً در داخل یک مخزن مملو از مایع عایق، جاسازی کرده و دو انتهای خازن از طریق مقره به محیط خارج هدایت می‌شود.

برای حفاظت حرارتی بانک‌های خازنی از بیمتال و رله‌های حرارتی که به بوبین کنتاکتور خازن‌ها فرمان قطع می‌دهند استفاده می‌شود. تنظیم این رله‌ها در حد ۴۳/۱ برابر جریان نامی‌خازن است.

ساختمان خازن‌ های فشار متوسط

خازن‌های فشار متوسط از تعدادی المنت خازنی تشکیل می‌شود. این المنت‌های خازنی به نحوی به صورت سری و موازی به یکدیگر متصل می‌شود تا سطح ولتاژ و قدرت مطلوب بدست آید. در صورت نیاز تک تک این المنت‌ها به فیوز داخلی مجهز می‌شوند. در صورت آسیب دیدن یک المنت خازنی، در مدت کوتاهی فیوز داخلی متصل به آن عمل کرده و المنت خازنی معیوب را از مدار خارج می‌نماید.

بدین ترتیب فیوز داخلی، موجب بهبود قابلیت اطمینان سیستم و کاهش بروز قطعی بانک خازنی (بهبود availability)می‌شود.

خازنهای در ساختمان بانک‌های خازنی فشار متوسط و فشار قوی ثابت و اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. جهت دستیابی به ولتاژ مطلوب بانک خازنی و همچنین سطح عایقی مورد نظر، یونیت‌های خازنی به نحو مناسب بایکدیگر سری و موازی می‌شوند و در تابلو یا بر روی رک نصب می‌شوند.

بدنه stainless steel خازن‌های موجب شده است که این خازن‌ها در برابر خوردگی مقاوم بوده و این امکان را فراهم می‌نماید که با برخورداری از مقاومت در برابر تنش‌های محیطی، به صورت بیرونی (Outdoor) یا داخلی (Indoor) قابل استفاده باشند.

این خازن‌ها در دو نوع سه فاز  تا ولتاژ نامی‌۱۲ کیلوولت و در نوع تک فاز (CHV-M) تا سطح ولتاژ نامی‌۲۰kv (مناسب برای سیستم ۳۳ کیلوولت) قابل ارائه است.

در این بخش انواع خازن های صنعتی را از جنبه‌ی برند‌های معروف و موجود در بازار ایران که دارای پیشینه‌ی بیش از ۱۰ سال در این بازار هستند مورد بررسی قرار می‌گیرند و ویژگی بارز هر کدام معرفی می‌شود.

برندهای معروف خازن های صنعتی
برندهای معروف خازن های صنعتی

شرکت‌های سازنده خازن صنعتی در بازار ایران

۱٫ خازن های صنعتی ساخت شرکت فراکو  FRAKO   

شرکت فراکو یکی از شرکت‌های سازنده خازن در جهان است، یک شرکت بین المللی در تینگن، آلمان که از سال ۱۹۲۸ میلادی فعالیت خود را آغاز نموده است و اکنون از بزرگترین و با کیفیت‌ترین تولید کنندگان انواع خازن صنعتی و ادوات اصلاح ضریب قدرت در سراسر دنیاست و هرساله با جدیدترین تکنولوژی‌ها سهم قابل توجهی از این بازار را در اختیار دارد. این برند آلمانی در بازار ایران سال‌هاست که در شرکت‌های توزیع منطقه‌ای پتروشیمی‌ها و صنایع فلز و فولاد استفاده شده است و یکی از برند‌های خوش نام صنعت برق به شمار می‌آید.

ویژگی‌های بارز خازن‌های فراکو آلمان:

 • تحمل جریان تا ۲.۷ برابر جریان نامی‌ به صورت دائم
 •  تحمل جریان هجومی‌ تا ۴۵۰ برابر جریان نامی
 • خاصیت خود ترمیمی
 •  سازگار با محیط زیست
 • رنج خازن‌های فراکو آلمان: ۲.۵ کیلو وار تا ۳۰ کیلووار

۲٫ خازن های صنعتی ساخت شرکت زیمنس Siemens

یکی از انواع خازن های صنعتی، خازن ساخت شرکت خوشنام آلمانی زیمنس است. زیمنس یکی از شرکت‌های سازنده خازن در جهان است. این برند خازن، تحت عنوان صبا و تحت لیسانس زیمنس در ایران تولید می‌شود و خازن‌های سه فاز فشارضعیف که به اسم زیمنس در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نوع خازن های گازی و خازن های خشک سیلندری هستند. این برند از خازن دارای ویژگی‌های زیر است:

 • دارای بدنه آلومینیومی‌ استوانه‌ای
 • دارای لایه ژله‌ای برای خنک کردن بهتر خازن از نوع استوانه‌ای
 • با قابلیت قطع کننده فشار
 • طراحی بدنه این خازن به گونه‌ایست که ساخته شده است از فلز با پوشش MPP
 • با توجه به استاندارد‌های مربوطه کارکرد مفید این خازن ۱۰۰/۰۰۰ ساعت است.
 • به نسبت خازن‌های مشابه نصب سریع و آسان از برتری‌های این نوع خازن است.
 • دیگر مزیت این نوع خازن فیوز داخلی قطع جهت جلوگیری از انفجار است.
 • خازن‌های زیمنس از ۵ کیلووار تا ۳۰ کیلووار موجود هستند.

۳٫ خازن‌های صنعتی ساخت شرکت Lifasa

شرکت International Capacitors S.A با نام تجاری LIFASA از انواع شرکت‌های سازنده خازن در سال ۱۹۴۹ میلادی در اسپانیا، شهر بارسلون تاسیس گردیده و فعالیت خود را بر پایه ساخت تجهیزات برقی از قبیل انواع خازن صنعتی، راکتور، فیلترهای ضد‌هارمونیک، آنالایزر شبکه و غیره بنا نهاده است.

این شرکت همواره بهینه سازی مصرف انرژی را در راس امور خود قرار داده است و به همین دلیل عمده فعالیت خود را روی ساخت و بارگذاری تجهیزات مرتبط با این هدف در صنایع گوناگون متمرکز نموده است.

شرکت لیفاسا صنعت به عنوان نماینده انحصاری کمپانی LIFASA اسپانیا در ایران با هدف ارتقای دانش فنی در زمینه‌های ممیزی، خدمات و بهینه سازی مصرف انرژی، جبران سازی توان راکتیو و کاهش و حذف اعوجاج‌های‌ هارمونیکی از طریق انتقال تکنولوژی شرکت‌های معتبر اروپایی و همچنین ارائه خدمات و تامین تجهیزات در زمینه‌های مرتبط در کشور تاسیس گردیده است.

این شرکت با پشتوانه نیروهای متخصص و تکنولوژی‌های کمپانی‌های مطرح اروپایی، ارائه دهنده راه‌کارهای مناسب به منظور کاهش هزینه‌های بسیار بالای انرژی در بخش‌های مختلف صنعت نظیر نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، آب و فاضلاب، شبکه‌های توزیع و فوق توزیع برق و غیره است.

ویژگی‌های بارز خازن‌های لیفاسا LIFASA:

 • توانایی تحمل اضافه جریان ۲ برابر جریان نامی
 •  توانایی تحمل جریان پیک ۴۰۰ برابر جریان نامی
 • تحمل دمایی بالا برای کار در شرایط نامساعد
 •  سازگاری با محیط زیست
 •  محصولات متنوع
 • رنج خازن‌های لیفاسا اسپانیا: ۲.۵ کیلو وار تا ۵۰ کیلووار

۴٫ خازن‌ های صنعتی ساخت شرکت پرتو خازن pkc

شرکت پرتو خازن از انواع شرکت‌های سازنده خازن در لیست تولیدکنندگان معتبر خازن‌های فشار ضعیف تأیید شده از طرف سازمان‌هایی چون شرکت برق منطقه‌ای تهران، شرکت توزیع نیروی برق تبریز، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور و شرکت کالای نفت ایران و شرکت گاز و….. نیز قرار دارد.

کیفیت بالا به‌ همراه قیمت‌های رقابتی سبب گردیده تا این شرکت بخش عمده‌ای از محصولات تولیدی خود را در بازارهای جهانی و بخشی دیگر را در بازار داخلی عرضه کند.

بر همین اساس شرکت پرتو خازن موفق گردیده است تا محصولات خود را بصورت مستمر به بیش از ۱۵ کشور در اروپا، آسیا و خاورمیانه صادر نماید. رقابت هرگز باعث نگردیده است تا کیفیت کالاهای ما تغییر کند و همواره در جهت ارتقای سطح کیفی تلاش می‌کنیم بطوری‌که محصولات ما اغلب توسط مشتریان جاری شرکت به مشتریان بالقوه دیگر معرفی و پیشنهاد می‌گردد.

ویژگی‌های بارز خازن‌های PKC:

 • تحمل جریان حداقل تا ۱.۳ برابر جریان نامی‌ به صورت دائم (مطابق استاندار IEC)
 •  تحمل جریان هجومی‌ حداقل تا ۱۰۰ برابر جریان نامی‌(مطابق استاندار IEC)
 • قیمت رقابتی با حفظ کیفیت
 • اتصالات متنوع انواع خازن صنعتی به شبکه از طریق ترمینال‌های فیشی، st,mt,bt
 •  تنوع بالای محصولات
 • رینج خازن‌های پارس خازن : ۱ کیلو وار تا ۶۰ کیلووار

۵٫خازن های صنعتی ساخت شرکت کاپاسیتور پارس pars

شرکت کاپاسیتور پارس از انواع شرکت‌های سازنده خازن در سال ۱۳۵۴ با هدف ایجاد کارخانجات صنایع الکتریکی و الکترونیکی بالاخص کارخانه ساخت خازن های صنعتی اصلاح ضریب قدرت آغاز به کار نمود و همزمان با تاسیس شرکت ، قرارداد جهت انتقال تکنولوژی ساخت خازن با کارخانه “ VISHAY “ در آلمان منعقد گردیده و پس از تکمیل ساختمان و نصب ماشین آلات مورد نیاز ، تولید خازنهای قدرت آغاز گردید.

کیفیت بالا و استاندارد بین المللی کالای تولیدی این شرکت موجبات حسن شهرت و تشویق و به تبع آن پیشرفت و توسعه کارخانه گردید، تا آنجا که پس از چندی بنا به پیشنهادات و تشویق‌های مسئولین و نیاز مملکت تولید خازن‌های اصلاح ضریب قدرت فشار قوی و فرکانس بالا در دستور کار قرار گرفت. در این راستا با عقد قرارداد جدید با کارخانه “ VISHAY “  در آلمان اطلاعات فنی مورد نیاز خریداری شده و تحت لیسانس کارخانه مزبور خازنهای فشار قوی نیز با موفقیت تولید و ارائه بازار گردید.

انواع محصولات (خازن‌ های صنعتی) این برند عبارتند از:

۱- انواع خازن‌های اصلاح ضریب قدرت فشار ضعیف (حداکثر ۳۰۰ کیلووار با ولتاژ ۲۲۰  الی ۶۶۰ ولت)

۲- انواع خازن‌های اصلاح ضریب قدرت فشار متوسط (۲۵ کیلووار  الی ۵۵۰ کیلووار با ولتاژ حداکثر ۲۴۰۰۰ ولت)

۳- انواع خازن‌های اصلاح ضریب قدرت با فرکانس متوسط که با سیستم آب خنک می‌شوند (حداکثر با فرکانس ۲۰۰٫۰۰۰ سیکل در ثانیه با قدرت ۶۶۰۰ کیلووار در واحد )

۴- انواع خازن‌های اصلاح ضریب قدرت که با سیستم آب خنک می‌شوند(با قدرتهای ۱۰۰۰ کیلووار با ولتاژ ۶۶۰  الی ۳۰۰۰ ولت)

۵- انواع خازنهای خود ترمیم شونده از نوع روغنی –  خشک – گازی (از ۵ کیلووار الی ۱۰۰ کیلووار با حداکثر ولتاژ ۶۹۰ ولت)

۶- انواع خازن برای مدارهای الکترونیکی قدرت (جریان مستقیم)

۷- انواع خازن‌های فیلتر جریان مستقیم با حداکثر ولتاژ ۱۰۰ کیلوولت

۸- انواع خازن‌های کوپلاژ ۵/۷۲ کیلوولت برای شبکه مخابراتی (PLC)

۶٫خازن های صنعتی ساخت شرکت اشنایدر Schneider

اشنایدر از انواع شرکت‌های سازنده خازن با محصول خازن صنعتی اشنایدر الکتریک برای جبران توان راکتیو در بارهای سلفی، کاهش مولفه‌ی پس فاز جریان مدار، تنظیم ولتاژ و کاهش تلفات سیستم به دلیل کاهش جریان تصحیح کننده ضریب قدرت استفاده می‌شود.

برخی از مشخصات بارز این برند از خازن‌های صنعتی به شرح زیر است:

 • رنج خازن اشنایدر الکتریک از ۷٫۵ کیلووار تا ۳۰٫۳ کیلووار است.
 • خازن‌های اشنایدر الکتریک در دو رده ولتاژی ۴۰۰ ولت و ۴۴۰ ولت ساخته شده
 • دارای رگولاتورهای هوشمند ۶ پله و ۱۲ پله، برای راه اندازی و کنترل بانک‌های خازنی قابل استفاده هستند.

از شما سپاسگزاریم که تا انتهای مقاله معرفی خازن های صنعتی همراه ما بودید. انواع تجهیزات این برندهای خوش نام  را می‌توانید در سایت الکتروشایلی به همراه لیست قیمت مشاهده نموده و پس از بررسی مشخصات فنی خریداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سه =

فهرست مطالب

021-66170063

واحد فروش / فنی

0912-6398961

واحد فروش / واتساپ

021-66170064

واحد فروش / فنی

0910-7249074

واحد فروش / واتساپ