021-66170062

استعلام و خرید سریع

021-66170062

استعلام و خرید سریع

جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

در این نوشته قرار است انواع پست برق و کاربرد آنها را برای شما توضیح دهیم. در ادامه حتما همراه الکتروشایلی باشید تا نتایج خوبی از این مقاله بگیریم. نخست به سراغ یک تعریف از پست برق می‌رویم.

پست برق چیست؟

پست برق که به عنوان Electrical Substation نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین سیستم‌ها برای تولید، انتقال و پخش برق است.

این وسیله می‌تواند در زمان‌های مورد نیاز ولتاژ را به سطح‌های بالاتر و یا پایین‌تر تغییر دهدانتقال و توزیع برق با استفاده از نیروگاه‌ها انجام می‌شود و از این رو می‌تواند نقش مهمی در مراکز مصرف داشته باشد.

سیستم قدرت الکتریکی می‌تواند بین تولید و مصرف چند پست را با تغییر ولتاژ مدیریت کنددر ادامه این بحث راجع به این تجهیزات کاربردی و تعمیر آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پست‎‌های الکتریکی رابط بین قسمت‎‌های شبکه توزیع و سیستم‎‌های انتقال هستند. این مناطق برای امنیت بیشتر اساسا حصارکشی شده هستند و احتمالا شما در اطراف شهرهای خود نمونه‌های آن را دیده‎‌اید.

انواع پست برق ولتاژ خطوط انتقال را کاهش می‎‌دهد تا برای شبکه توزیع مناسب باشد. آنها همچنین برای محافظت از سیستم توزیع به مدار قطع کننده مجهز هستند و می‎‌توانند برای کنترل جریان در جهات مختلف استفاده شوند. پست برق همچنین نوسانات ولتاژ ناشی از افزایش بار را صاف و فیلتر می‎‌کند.

اجزای پست برق

نیروی الکتریکی را می‌‎توان از واحدهای تولیدی به توزیع و با استفاده از اجزای مختلف پست الکتریکی یعنی ایزولاتور، میله گذرگاه، ترانسفورماتور نیرو و… در پست به یکدیگر متصل کرد.

اجزای پست برای نصب و راه اندازی پست برق بسیار ضروری است. طراحی پست‎‌های برق یک روش پیچیده و پر از برنامه‌‎ریزی مهندسی است.

مراحل اصلی در طراحی انواع پست برق شامل سیستم سوئیچینگ، برنامه‌‎ریزی و قرار دادن تجهیزات، انتخاب اجزا و همچنین سفارش، پشتیبانی مهندسان، طراحی سازه، طراحی چیدمان الکتریکی، حفاظت از رله و رتبه‎‌بندی دستگاه‎‌های اصلی است. اجزای اصلی یک پست برق به شرح زیر هستند:

ترانس برق- انواع پست برق و کاربرد آنها
ترانس برق

۱- ترانس برق

هدف اصلی ترانسفورماتور نیرو، افزایش ولتاژ انتقال در واحد تولید و پایین آوردن ولتاژ انتقال در واحد توزیع است. این نوع ترانسفورماتورها در شرایط بار کامل کار می‎‌کنند و هنگامی که در شرایط بار سبک باشد ترانسفورماتور جدا می‌‎شود. بنابراین، بازده ترانسفورماتور قدرت، در شرایط بارگذاری کامل، بیشترین بازدهی را دارد.

۲- ترانسفورماتور ابزار

هدف اصلی ترانسفورماتور کاهش جریان زیاد و همچنین تنظیم ولتاژها برای یک مقدار مطمئن و واقعی است. این مقادیر را می‌‎توان با دستگاه‌‎های معمولی محاسبه کرد.

۳- صاعقه گیر

این اولین جز در انواع پست برق است و عملکرد اصلی این قطعات محافظت از اجزای پست در عبور ولتاژ بالا و همچنین متوقف کردن دامنه و مدت زمان جریان برق است. اجزای این قسمت جریان برق و صاعقه را به زمین هدایت می‎‌کنند و هادی سیستم بوده و همچنین در برابر آسیب از پست برق محافظت می‎‌کنند.

۴- موج گیر

گیرنده موج روی خطوط ورودی قرار دارد تا سیگنال با فرکانس بالا را به دام بیندازد. این سیگنال (موج) از ایستگاه راه دور می‌‎آید که سیگنال‎‌های جریان و ولتاژ را قطع کند.

انواع پست برق
انواع پست برق

۵- قطع کننده مدار

این ابزار نوعی سوئیچ الکتریکی است که در هنگام بروز خطا در سیستم، برای باز یا بستن مدار استفاده می‎‌گردد. شامل دو قسمت متحرک است که معمولاً بسته هستند. وقتی خطایی در سیستم رخ می‎‌دهد، آن‌گاه رله سیگنال را به قطع کننده مدار منتقل می‎‌کند و بنابراین قطعات آنها جداگانه منتقل می‎‌شوند.

۶- میله ها

میله اتوبوسی شکل یک جز بسیار مهم در انواع پست برق است. میله‎‌ها از نوعی هادی حامل جریان برق تشکیل شده‌‎اند که اتصالات زیادی در آن ایجاد می‎‌شود. به عبارت دیگر، این میله‌‎ها نوعی اتصال الکتریکی است که در آن جریان ورودی و جریان خروجی صورت می‌‎گیرد.

زمانی که خطا در این قطعه اتفاق می‎‌افتد تمام اجزای مدار مرتبط با بخش باید جدا شوند. زیرا در مدت زمان طولانی ایزوله کامل ایجاد می‎‌شود تا خطا به دلیل گرم شدن هادی‌‎ها برای اتصالات نادیده گرفته شود.
در نیروگاه‎‌ها یا پست‌های بزرگ برق، عملکرد روشنایی، سیستم رله یا مدارهای کنترل توسط باتری تأمین می‎‌شود. این باتری‎‌ها بر اساس ولتاژ کار مدار خاص DC به یک سلول باتری خاص متصل می‎‌شوند.

باتری‎‌ها به دو نوع اسید-قلیایی و همچنین اسید سرب دسته‎‌بندی می‎‌گردند. باتری‌‎های اسید سرب به دلیل ولتاژ بالا و ولتاژ پایین بسیار مقرون به صرفه برای پست‌ها، در نیروگاه‌‎ها قابل استفاده هستند.

۷- سوئیچینگ

سوئیچینگ برای انتقال نیرویی که از پست در سطح ولتاژ ترجیحی به خط انتقال یا ایستگاه برق نزدیک تولید می‌گردد، استفاده می‎‌شود.

۸- رله

رله یک دستگاه الکتریکی است و نقش اصلی این دستگاه در انواع پست‎‌های برق، محافظت از جز شبکه در برابر شرایط نامنظم مانند خرابی است. یکی از انواع دستگاه‎‌های تشخیص است که برای شناسایی و تعیین محل خطا استفاده می‎‌شود و سپس سیگنال را به قطع کننده مدار می‎‌فرستد.

پس از دریافت سیگنال از رله، قطع کننده مدار قسمت خراب را جدا می‎‌کند. رله‌‎ها عمدتا برای محافظت از دستگاه‎‌ها در برابر خطرات، آسیب‎‌ها مفید هستند.

نکات ایمنی پست برق
نکات ایمنی پست برق

نکات مهم در طراحی انواع پست برق

پست‎‌های برق زیر مجموعه‎‌ای از شبکه الکتریکی بوده، بدین جهت طراحی درست آن بسیار حائز اهمیت است. قبل از اینکه پست برقی را در منطقه‌‎ای جایگذاری کنیم باید به یک سری از اطلاعات دسترسی داشته باشیم تا بتوانیم مناسب‎‌ترین انتخاب را برای منطقه درنظر بگیریم.

۱- اطلاعات محیطی که شامل:
 • درجه حرارت
 • ارتفاع از سطح دریا
 • سرعت باد
 • زلزله
 • مقدار یخ‌بندان
 • مقدار آلودگی هوا
 • مقدار بارش نزولات جوی
۲- اطلاعات الکتریکی که شامل:
 • ولتاژ نامی
 • ولتاژ حداکثری تجهیزات UM
 • جریان نامی RATED CURRENT
 • فرکانس نامی
 • سیستم اتصال فازها و گروه برداری
 • اضافه ولتاژهای موقت و گذرا
پیاده سازی پست برق
پیاده سازی پست برق

انواع پست ‎های برق

حال وقت آن است که به معرفی انواع پست برق بپردازیم. پست‌‎های برق بر حسب ولتاژ در سه زیرشاخه دسته‎‌بندی می‎‌شود که در ادامه به توضیح آن می‎‌پردازیم:

پست انتقال(Transmission Substation)

در زمانی که دو خط دارای ولتاژ یکسان باشند این پست وظیفه دارد اتصال بین آن‎ها را انجام دهد. پست‎‌های انتقال در دو دسته ساده و پیچیده دسته‎‌بندی می‎‌شود.

پست توزیع(Distribution Substation)

وظیفه این پست تحویل گرفتن توان از یک پست انتقال و انتقال آن به سیستم توزیع دیگر است. پست ولتاژ را به مقداری می‎‌رساند که برای مصرف‎ کنندگان مناسب باشد. زمانی پست توزیع استفاده می‌‎شود که از دو پست توزیع بخواهیم استفاده کنیم. هر کشوری استاندارد ولتاژ خودش را دارد و این ولتاژها به پست‎‌های توزیع وارد می‎‌گردد. وظیفه بعدی پست توزیع ایزوله کردن شبکه توزیع نیز است تا درصد خطا را کاهش دهد.

پست نیروگاهی- پست برق
پست نیروگاهی

پست نیروگاهی(Sub-transmission Substation)

این نوع از پست‎‌های برق وظیفه دارند ولتاژهای خروجی را از ژنراتورها به سطحی برساند که قابل انتقال باشد. نصب این پست‎‌ها در قدرت‎‌های زیاد و در فواصل طولانی استفاده می‌‎شود.

دسته بندی دیگری نیز در مورد انواع پست‎‌های برق وجود دارد که پست‎‌های سوئیچینگ است که در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد.
وظیفه این پست قطع و وصل خطوط انتقال یا مصرف کننده از شبکه اصلی است. این اتفاق ممکن است از قبل برنامه ریزی شود یا اینکه کاملا اتفاقی و در صورت بروز مشکل انجام گردد.

در زمان آسیب ‎دیدگی لازم است دستگاه‌‎ها بررسی و عیب‎‌یابی شوند و یا گسترشی در سیستم اتفاق بیفتد، این پست برق کل سیستم را قطع نمی‌کند و فقط قسمتی که تعمیرات دارد برق آن منطقه قطع خواهد شد.

اگر بخواهیم انواع پست برق را بر حسب عملکرد و نقشی که بر عهده دارند، دسته‌‎بندی کنیم، می‎‌توانیم به دسته‎‌بندی زیر برسیم:

پست افزاینده

همان‌طور که می‎‌دانید ولتاژهایی که توسط ژنراتورها تولید می‎‌شوند، محدود بوده و برای انتقال قدرت اقتصادی، ما احتیاج به قدرت‎‌هایی داریم که در فواصل مختلف گذاشته شود تا ولتاژ بالا برود. این پست را معمولا نیروگاه‎‌هایی که از مراکز مصرف دور هستند لازم دارند.

پست کاهنده

ولتاژ تولید شده در پست‎‎‌ها باید به حدی برسد که مناسب مصرف کننده باشد. این کاهش را به وسیله پست‎‌های کاهنده و یا پست‌‎های توزیع انجام می‎‌دهند تا ولتاژ برق مناسب مصرف گردد.

پست توزیع

پست‎‌های توزیع تنظیم ولتاژ را بین پست توزیع و انتقال انجام می‎‌دهند. در شهرهای بزرگ می‎‌توانید پست‎‌های توزیع پیچیده را ببینید. پست‎‌های توزیع برق را با ولتاژ مناسب برای مصرف خانگی و صنعتی می‌‎رسانند.

نکته مهم:اگر در مورد پست‌های برق اطلاعات کافی داشته باشید متوجه می‎‌شوید که پست‎‌های برق را در دو نوع پست‌‎های برق باز و خارجی (outdoor substations) که در اطراف شهرهای خود مشاهده کرده‎‌اید، هستند.

پست‎‌های برق بسته و داخلی (indoor substations )

که درون سالن‌‎ها و اتاق‎ها نگهداری می‎‌شود و مردم عادی آن‌‎ها را ندیده‌اند.

کارایی پست برق
کارایی پست برق

پست‌‎های باز و خارجی

پست‎‌های باز بر روی زمین و در معرض شرایط جوی اطراف خود قرار دارند و دارای عایق رعد و برق هستند که شما از این نوع از پست‎‌ها در اطراف شهرهای خود دیده‎‌اید. دسته‎‌بندی این پست به دو دسته پست‎‌های معمولی و پست‌‎های گازی (GIS) تقسیم می‎‌گردد.

 • پست‌‎های معمولی
  زمانی که محدودیت زمین نداشته باشیم این گونه پست‎‌ها احداث می‎گردد. رعایت فاصله ایمنی و مجاز را در این پست‎‌ها رعایت کنید.
 • پست‎‌های گازی
  کلیه تجهیزات فشار قوی در پست‎‌های گازی در داخل فشار محفظه‌ای فلزی قرار داده شده است. این پست‎‌ها عایق گازهای هگزا بوده عایقی مناسب برای برق است.

مزایای پست‌‎های گازی
این پست‎‌ها در معرض شرایط جوی نبوده به این علت دچار اتصال و حوادث کمتری می‎‌گردد و به علت اینکه ایزوله هستند ایمنی بالاتری دارند.

معایب پست‎‌های گازی
در زمان سرما و افت دما، گاز به حالت مایع تبدیل می‌‎گردد. البته نباید از هزینه بالای این پست‎‌ها نیز غافل شد.

در یک دسته‎‌بندی کلی دیگری می‎‌توانیم انواع پست برق را به صورت دیگری دسته‌بندی کنیم که در ادامه به آن‎ها اشاره خواهیم کرد.

پست توزیع زمینی

در طراحی این پست دو سلول طراحی شده است که سلول اول را برای حفاظت در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار قرار داده‎‌اند و سلول دوم که به آن سلول اندازه‎‌گیری نیز می‎گویند در آن دو یا سه ترانسفورماتور با خروجی صد وات قرار داده شده است.

پست عمومی برق

از این پست جهت برق‎‌رسانی به متقاضیان کم مصرف مثل شبکه خانگی و مانند آن استفاده می‎‌گردد.

پست اختصاصی برق

این پست برای انشعاب‎‌های برق دیماندی ولتاژ اولیه و با ولتاژ ۲۵۰ کیلووات یک پست اختصاصی تعبیه می‎‌گردد.

کاربرد پست برق
کاربرد پست برق

پست عمومی- اختصاصی

این پست جهت مصارف عمومی و در کنار مشترکان دیماندی طراحی شده و ترکیبی از دو پست گذشته است.

پست پاساژ

زمانی که نیروگاه و محل مصرف دارای فاصله طولانی باشند، پست پاساژ را در محل مصرف نصب می‎‌کنند.

پست تقسیم برق

در این پست یک فیدر به چندین انشعاب تقسیم می‎‌گردد.

پست‎‌های برق پیش ساخته فشرده(کیوسک)

این پست‎‌ها حمل نقل راحتی داشته و بهره‌‎برداری از آن راحت است. ویژگی اصلی این پست‎‌ها راحتی و ایمنی بالا در بهره‎‌برداری است.

پست توزیع هوایی

از نظر اقتصادی استفاده از این پست‎‌ها راحت‎‌تر از پست‌های زمینی بوده و دلیل آن جای کمی است که اشغال کرده و تجهیزات مصرفی کمتری که در این پست استفاده شده است.

در یک جمع‌‎بندی می‎‌توان گفت پست مکانی است که تجهیزات انتقال انرژی در آن نصب می‎‌گردد و تبدیل به ولتاژ شده و به چرخه مصرف می‎‌رسد.

در نگاه کلی پست برق، مبدل ولتاژ و سوئیچینگ است که در بسیاری از انواع پست برق این دو ویژگی در کنار هم انجام شده است. پست‎‌ها با توجه به نوع وظیفه، عایق و محل نصب دسته‎‌بندی‌‎های مختلفی را داشته‎‌اند که در مطالبی که مطالعه کرده‎‌اید به آن‎‌ها اشاره شده است.

از شما سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. جهت استفاده از مشاوره کارشناسان جهت استعلام قیمت تجهیزات برق صنعتی می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 11 =

فهرست مطالب