021-66170062

استعلام و خرید سریع

021-66170062

استعلام و خرید سریع

جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

در این نوشته از الکتروشایلی قرار است در مورد تفاوت UPS و استابلایزر با هم صحبت کنیم. حتما همراه ما باشید تا نکات مهم و قابل توجه‌ای در این رابطه برای شما ارائه کنیم.

ups و استابلایزر

استابلایزر ( ترانس خانگی ) و ups هر دو تثبیت کننده ولتاژ بوده و دارای فیلترهای الکترونیکی و الکتریکی جهت حذف نوسان و نویز برق هستند. ups و استابلایزر برقی یکنواخت به مصرف کننده ارسال می‌کنند اما تنها تفاوت آنها در اینست که یو پی اس دارای باتری برای زمان خاموشی و نبود برق است.

استابلایزر یا استبیلایزر یا استابیلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ برق یا Stabilizer دستگاهی است که از آن به منظور حفاظت از لوازم برقی در مقابل نوسانات برق شهر استفاده می‌گردد.

این دستگاه در زمان افت یا افزایش ولتاژ برق شهر از میزان ۲۲۰ ولت ولتاژ برق را اصلاح نموده و آن را به سطح ۲۲۰ ولت بر می‌گرداند و از دستگاه‌های برقی بدون قطع برق محافظت می‌نماید.

استابلایزر با روش‌های مختلفی ساخته می‌شود. در نوع ترانسی قسمت کنترل استابلایزر ولتاژ برق شهر را مانیتور کرده و در صورت افزایش یا کاهش برق TABهای ترانس را تغییر می‌دهد. استابیلایزرها در صورت وجود برق شهر می‌توانند تغییرات ولتاژ در حد ۱۴۰ الی ۲۴۰ ولت را جبران نمایند.

در صورت خارج شدن ولتاژ برق شهر از محدوده حداقل و حداکثر ولتاژ استابلایزر (۱۴۰-۲۶۰) برق خروجی دستگاه قطع می‌گردد.

چه زمانی از ups و استابلایزر استفاده کنیم؟

استفاده از یو پی اس یا استابلایزر بستگی به نیاز مصرف کننده دارد. برای بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها و مکان‌هایی که در آن نیاز مبرم به برق بوده و قطع برق امکان بروز خسارت‌های جبران ناپذیری را دارد، استفاده از یو پی اس توصیه می‌شود. اما با توجه به کم بودن میزان قطعی برق به ویژه در شهرهای بزرگ، برای مصارف خانگی استفاده از استابلایزر از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر است.

دستگاه محافظ یو پی اس، فقط دارای یک برد الکترونیکی هستند که به هنگام بالا و یا پائین بودن ولتاژ برق شهر از حد تعریف شده برق را قطع می‌نمایند. و نیز یک مدار تاخیر جهت وصل مجدد برق شهر با زمان معین هستند که این سیستم به دلیل ابتدایی بودن آن محافظ مطمئن و کاملی برای دستگاه‌های مصرف کننده نیست؛ ولی استابلایزر فاصله میکروکنترولر هوشمند، محافظ بسیار مطمئن برای لوازم برقی است.

تفاوت ups و استابلایزر

یو پی اس مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply و به معنی منبع تغذیه بدون وقفه است. این دستگاه برق مورد نیاز برای استفاده دستگاه‌هایی مانند کامپیوتر، ادوات پزشکی و تجهیزات امنیتی ،بانک‌ها ،بیمارستان‌ها،دستگاه‌های جراحی و دندان پزشکی و ATM را مستقل از اینکه برق ورودی وجود داشته باشد یا خیر برای مدت محدودی تامین می‌کند.

استابلایزر دستگاهی است که ولتاژ را تثبیت می‌کند و از ناپایداری‌ها و ولتاژ بالا که باعث آسیب رساندن به وسایل الکتریکی می‌شوند جلوگیری می‌کنند.

یو پی اس آنلاین - ups و استابلایزر
یو پی اس آنلاین

اما UPS ها جریان برق را برای یک مدت کوتاه که اغلب ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد را برای وسایل برقی، وقتی برق می‌رود فراهم می‌کند و این امر باعث می‌شود که شما این شانس را داشته باشید که فایل‌های باز را در کامپیوتر ذخیره کنید و سپس کامپیوتر خود را خاموش کنید تا به یک‌باره کامپیوتر شما خاموش نشود و فایل‌های باز محو نگردند.

نگاه کلی به ups

یو پی اس یک وسیله الکتریکی است که وقتی برق می‌رود جریان برق اضطراری را برای وسایل الکتریکی فراهم می‌کند.
در این وسیله جریان برق توسط باتری که در آن تعبیه شده است فراهم می‌شود. وقتی وسیله الکتریکی دچار فقدان نیروی برق یا جریان ولتاژ الکتریکی شود با ذخیره نیروی برقی که در باتری خود دارد از آن دستگاه الکتریکی حفاظت می‌کند.
UPS ها معمولا برای حفاظت از سخت افزارها بکار می‌رود.

آنها در سایزهای مختلفی طراحی شده‌اند، تا یک کامپیوتر بدون مانیتور در حدود ۲۰۰ ولت آمپر و همچنین ساختمان‌های بزرگ در حدود ۴۹ مگا وات را از لحاظ نیروی برق حفاظت کند که همچنین در مدل های تک فاز و سه فاز موجود است. که در این نوع یو پی اس می‌توان از باتری‌های ۱۲ آمپر الی ۲۵۰ آمپر به همراه کابینت باتری استفاده نمود. در مدل‌های سه فاز باتری‌های آنها می‌توان از ۲۴ ولت و ۴۸ ولت استفاده نمود.

یو پی اس ها از چهار بخش اصلی تشکیل شده‌اند:
یکسو کننده شارژ، باتری، مبدل جریان مستقیم به متناوب، کلید غیر هادی
یو پی اس ها نسبت به اینورترها از توان و قدرت بیشتری برخوردار هستند؛ علاوه بر این باتری‌های بکار رفته در یو پی اس قدرت بیشتری نسبت به اینورترها دارند.
زمان برق‌دهی یو پی اس ها به باتری مخصوص سیلد لید اسیدی که به آن متصل می‌شود بستگی دارد.

از شما سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. می‌توانید برای خرید ups و استابلایزر با کارشناسان الکتروشایلی در ارتباط باشید و با مشاوره از آنها بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 4 =

فهرست مطالب

021-66170063

واحد فروش / فنی

0912-6398961

واحد فروش / واتساپ

021-66170064

واحد فروش / فنی

0910-7249074

واحد فروش / واتساپ

جهت مشاهده جدید ترین لیست های قیمت و راهنمایی خرید بهترین برندهای برق صنعتی شماره خود را در فرم زیر وارد و ارسال نمایید

الکتروشایلی