fa
fa
fa فارسی
ورود / عضویت
کد تأیید به شماره شما ارسال می شود
Proceed With WhatsApp
ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:60)
دیزل ژنراتور

هر آنچه در مورد دیزل ژنراتور باید بدانید!

در این مقاله قصد داریم به شما درباره دیزل ژنراتور تمامی موارد لازم را توضیح دهیم. حتما تا انتهای این مقاله همراه الکتروشایلی باشید تا همه‌ی موارد مربوط به دیزل ژنراتور را با هم بررسی نمائیم.

برای شروع به سراغ یک تعریف از دیزل ژنراتور می‌رویم.

دیزل ژنراتور چیست؟

به ترکیبی از یک موتور دیزل و ژنراتور و انواع متعلقات فرعی که به یکدیگر متصل شده باشند، دیزل ژنراتور می‌گویند. این متعلقات فرعی عبارتند از:

 • شاسی
 • اطاقک پوشاننده
 • عایق‌های صدا
 • سیستم‌های کنترل
 • قطع‌کننده‌های اضطراری مدار
 • سیستم مولد گرما
 • سیستم استارت اتومات و دینام

موتور ژنراتورها می‌توانند از ۱ تا ۲۰ کیلوولت آمپر (کاوا) برای منازل، فروشگاه‌ها، ادارات کوچک و تا 2000 کیلوولت آمپر (2 مگا کاوا) قابل استفاده برای مجتمع‌های اداری بزرگ و کارخانه‌ها برق تولید کنند.

یک ژنراتور ۲۰۰۰ کیلو ولت آمپر را می‌توان درون یک اطاقک ایزوله قابل حمل قرار داد. ژنراتورهای ۵ مگاوات برای ایستگاه‌های کوچک تولید برق استفاده می‌شوند و برای این منظور می‌توان از چندین دستگاه ژنراتور استفاده کرد. ژنراتورهای بزرگتر به صورت مجزا به محل نصب حمل شده و در آنجا مونتاژ و تجهیزات فرعی به آنها اضافه می‌گردد.

دیزل ژنراتور را بیشتر بشناسیم

دیزل ژنراتورهای کوچک تا ۲۵۰ کیلو ولت آمپر نه تنها برای تولید برق اضطراری بلکه به جهت تامین برق مورد نیاز به صورت مستمر یا در زمان اوج مصرف و یا حتی در زمانی که کمبود ژنراتورهای بزرگتر حس می‌شود استفاده می‌شوند.

کشتی‌ها و بسیاری از وسایل نقلیه بزرگ زمینی مانند قطارها نیز از ژنراتورهای دیزلی نه فقط برای تامین برق روشنایی بلکه برای تامین نیروی محرکه مورد نیاز خود استفاده می‌کنند. به وسیله نیروی محرکه برقی می‌توان حرکت یکنواخت و قدرتمندتری علاوه بر استفاده مناسب تر از فضا داشت.

محرکه‌های برقی قبل از جنگ جهانی اول در کشتی‌ها مورد استفاده قرار گرفتند و در طول جنگ جهانی دوم به تکامل رسیدند. دستگاه‌های تولید برق بر اساس ظرفیت تولید نرمال تا ماکزیمم و بر اساس قدرت تولیدی و به کیلووات طبقه‌بندی و نام‌گذاری شده و با توجه به نوع مصرف آن برای تولید برق مستمر یا اضطراری انتخاب می‌شوند.

چرا دیزل ژنراتورها بهتر هستند؟

این روزها با توجه به پیشرفت و توسعه در زندگی بشر نیاز به انرژی بیشتر از پیش شده و ما به یک منبع انرژی نیاز داریم که بتواند سرمایه کوتاه مدت و بلند مدت ما را مدنظر قرار داده و در بهترین حالت سرمایه‌گذاری ما را بیمه کند.

از این رو به یک ژنراتور با قیمت مناسب، هزینه‌های نگه‌داری مقرون به صرفه و عمر مفید ضروری نیاز است. در نظر گرفتن این پارامترها ما را به سوی انتخاب یک ژنراتور دیزلی هدایت می‌کند.

علت انتخاب بیشتر دیزل ژنراتورها نسبت به ژنراتورهای گاز طبیعی چیست؟

در انتخاب ژنراتورها عوامل متعددی نظیر تامین سوخت و ذخیره آن، شرایط کار و تامین بار و غیره تاثیر دارند. یکی از دلایل انتخاب بیشتر ژنراتورهای دیزل تعداد بیشتر تامین‌کننده‌های قطعات آن، عدم نیاز به دانش و تجربه زیاد و همچنین حمل و نقل و راه اندازی ساده‌تر آن است.

در حالت کلی دیزل ژنراتورها به علت مواد خاصی که از آن ساخته می‌شوند و ساده‌تر بودن فرایند ساخت و همچنین ساده‌تر بودن و کندکارتر بودن قطعاتشان، کمتر دچار خستگی می‌شوند.

در نتیجه به محض ایجاد خستگی عمر آنان تمام می‌شود. در صورتی که در ژنراتورهای گازی هزینه اولیه تهیه بسیار بیشتر بوده و تنها مزیت آن از نظر اقتصادی برای مصرف کننده، تامین آسان تر سوخت آن است.

میزان مصرف سوخت - دیزل ژنراتور
میزان مصرف سوخت

 

میزان مصرف سوخت دیزل ژنراتور چقدر است؟

پارامترهای مختلفی وجود دارند که میزان مصرف سوخت دیزل ژنراتور را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اما در حالت کلی میزان مصرف، معمولا بستگی به پارامترهایی همانند اندازه دیزل ژنراتور و میزان بار آن دارد و بر این اساس تقریبی از مصرف را می‌توان بدست آورد.

میزان مصرف دیزل ژنراتورها به طور متوسط بین ١٩٠ گرم تا ٢٢٠ گرم گازوئیل در هر ساعت به ازای هر کیلووات مصرفی است.

این میزان با توجه به ارتفاع از سطح دریا، درجه حرارت محیط، رطوبت نسبی محیط، عمر دیزل ژنراتور و البته کیفیت گازوئیل مصرفی متغیر است. مثال: اگر شما از یک دیزل ژنراتور Kva ١٠٠ استفاده می‌کنید، که به طور متوسط Kva ٨٠ بار مصرفی روی آن است، متوسط مصرف سوخت در هر ساعت ١٠ لیتر خواهد بود.

میزان مصرف دیزل ژنراتورها - دیزل ژنراتور
میزان مصرف دیزل ژنراتورها

نمودار تخمین مصرف سوخت دیزل ژنراتور بر اساس اندازه ژنراتور و میزان توان ژنراتور در نظر گرفته شده است. لطفا توجه داشته باشید که این جدول به عنوان میزان سوخت ژنراتور گازوئیلی در طول کارکرد دستگاه به صورت برآوردی و تقریبی بوده و کاملا دقیق نخواهد بود. به دلیل وجود فاکتورهای مختلف، میزان سوخت مصرفی در ژنراتورها کاهش یا افزایش می‌یابد.

عوامل مختلفی که می‌تواند منجر به افزایش یا کاهش مقدار سوخت مصرفی شود.

 • روز = 24 ساعت
 • هفته = 24×7
 • ماه = 24×7×4.3 هفته یا 30.1 روز در ماه

انواع دیزل ژنراتور و اجزای آن

دیزل ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی ورودی از یک منبع خارجی را به انرژی الکتریکی قابل استفاده تبدیل می‌نماید. این دستگاه جهت تامین جریان الکتریکی است، که در هنگام قطع برق و جلوگیری از انقطاع از فعالیت‌های روزانه یا اخلال در فعالیت‌های کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ژنراتور گازوئیلی در پیکربندی‌های مختلف الکتریکی و فیزیکی برای استفاده در زمینه‌های مختلف قابل استفاده است. در این مطلب ما نحوه کارکرد یک دیزل ژنراتور، اجزای اصلی و نحوه عملکرد آن به عنوان یک منبع ثانویه انرژی الکتریکی در زمینه‌های مسکونی و صنعتی بررسی را می‌کنیم.

اجزای اصلی یک دیزل ژنراتور
 1. موتور ژنراتور
 2. دینام (ژنراتور)
 3. سیستم‌های سوخت (تانک)
 4. رگولاتور ولتاژ
 5. سیستم‌های خنک کننده و اگزوز
 6. سیستم‌های روان‌کاری
 7. شارژر باتری
 8. کنترل پنل
 9. مجمع اصلی / قاب (شاسی)
1. موتور ژنراتور

موتور ژنراتور منبع انرژی مکانیکی ورودی است. اندازه قدرت موتور دیزلی به طور مستقیم متناسب با حداکثر توان خروجی ژنراتور می‌تواند کوپله شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌بایست در ذهن داشته باشیم تا یک موتور دیزلی خوب را برای ژنراتور دیزلی خود انتخاب نماییم.

از جمله آن می‌توان به تولید کننده موتور دیزل ژنراتور، نوع و نحوه کار موتور آن و نهایتا نحوه نگه‌داری از موتور دیزلی بر روی دیزل ژنراتور اشاره نمود. ما در این مطلب به 2 نکته اساسی در انتخاب موتور دیزلی اشاره می‌نماییم.

 • نوع سوخت مورد استفاده
 • نوع سوپاپ‌های موتور

موتور دیزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در سر سیلندر نسبت به سایر انواع موتورها امتیازاتی دارد:

 • طراحی جمع و جور
 • عملیات مکانیزم ساده
 • دوام و کیفیت بالاتر
 • کاربر پسند در عملیات
 • سر و صدای کم در طول عملیات
 • سطح انتشار پایین

البته، موتور دیزل ژنراتور OHV گران‌تر از موتورهای دیگر است. در حالت کلی از 2 حالت سوپاپ در موتور این محصولات استفاده می‌شود:

 • موتور با سرسوپاپ واقع در سر سیلندر (Overhead Valve – OHV)
 • موتور با سرسوپاپ واقع در بدنه موتور دیزل (Overhead Valve none -non-OHV)
2. دینام (ژنراتور)

ژنراتور یا همان دینام (همچنین به عنوان “genhead” شناخته می‌شود.) بخشی از ژنراتور گازوئیلی است که از ورودی مکانیکی عرضه شده توسط موتور دیزل ژنراتور، خروجی برق حاصل می‌نماید. ژنراتور شامل مجموعه‌ای از قطعات ثابت و متحرک است که در محفظه روکشی قرار گرفته است.

این قطعات با یکدیگر به صورت اتوماتیک در ارتباط هستند که منجر به حرکت نسبی بین میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی و در نتیجه تولید برق می‌گردد.

اجزای دینام
 • استاتور: این جزء ثابت ژنراتور در دیزل ژنراتور است. شامل مجموعه‌ای از هادی الکتریکی در سیم پیچ روی یک هسته‌ای آهنی
 • روتور: این جزء در حال حرکت است که یک میدان مغناطیسی دوار تولید می‌کند و شامل یکی از سه نوع زیر است

  • با القاء: این روش به عنوان alternators بدون جاروبک شناخته شده هستند و معمولا در ژنراتورهای بزرگ استفاده می‌شود.
  • توسط آهنرباهای دائمی: این جزء مشترک در واحدهای ژنراتور کوچک است.
  • با استفاده از محرک: محرک کوچک از یک منبع جریان مستقیم (DC)

روتور یک میدان مغناطیسی در حال حرکت بر روی استاتور تولید می‌کند، که موجب اختلاف ولتاژ بین سیم‌پیچ‌های استاتور می‌شود. این عمل منجر به تولید جریان متناوب (AC) در خروجی دیزل ژنراتور می‌گردد.

نکات مهم در انتخاب یک ژنراتور برای دیزل ژنراتور

الف: محفظه فلزی در مقابل محفظه پلاستیکی: طرح تمام فلزی تضمین کننده دوام ژنراتور است. بدنه پلاستیکی ژنراتور در معرض قطعات متحرک دینام است که با گذشت زمان و باعث افزایش ساییدگی و پارگی می‌شود. این موضوع بسیار خطرناک است.

ب: طراحی بدون جاروبک: دینام که جاروبک استفاده می‌کند، نیاز به نگه‌داری کمتر و همچنین و تولید برق بهتری نیز دارد.

 

3. سیستم سوخت دیزل ژنراتور

مخزن سوخت معمولا دارای ظرفیت کافی برای روشن نگه‌داشتن این محصول به مدت میانگین 6 تا 8 است. در مورد دیزل ژنراتور کوچک، مخزن سوخت، بخشی از پایه شاسی است یا در بالای قاب نصب شده است. برای استفاده از این کالا در زمینه تجاری، ممکن است نیاز به احداث و نصب یک مخزن سوخت خارجی در کنار این محصول باشد.

ویژگی های مشترک سیستم سوخت دیزل ژنراتور

اتصال به لوله از مخزن سوخت به موتور دیزل ژنراتور: خط عرضه هدایت سوخت از مخزن به موتور و خط بازگشت هدایت سوخت از موتور به مخزن.

لوله تهویه برای مخزن سوخت: مخزن سوخت دارای لوله تهویه است که در هنگام پر کردن مجدد و زه کشی از تانکر برای جلوگیری از فشار یا خلاء استفاده می‌شود.

 

اتصال سر ریز از مخزن سوخت به لوله تخلیه

پمپ سوخت: جهت نقل و انتقال سوخت از مخزن اصلی به مخزن فعلی به کار برده می‌شود .پمپ سوخت به طور معمول الکتریکی اداره می‌شود.

جداساز سوخت / صافی بنزین: این فیلتر سوخت مایع برای حفاظت از اجزای دیگر دیزل ژنراتور از خوردگی و آلودگی است.

تزریق کننده سوخت: این بخش تنظیم کننده سوخت مایع و مقدار اسپری مورد نیاز به محفظه احتراق موتور است.

هشدار: هنگام پر کردن مخزن سوخت، از تماس بین نازل و مخزن سوخت اطمینان حاصل نمایید تا مانع از ایجاد جرقه شود.

 

4. رگولاتور ولتاژ

همان‌طور که از نام این قسمت مشخص است، وظیفه آن تنظیم ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور است. مکانیسم زیر برای هر یک از مولفه‌ها نقش موثری در روند تنظیم ولتاژ دارد.

 1. رگولاتور ولتاژ: تنظیم کننده ولتاژ جهت بخش کوچکی از خروجی ژنراتور است که ولتاژ AC را دریافت کرده و آن را به جریان DC تبدیل می‌نماید.
 2. سیم پیچ تحریک (Exciter Windings): تبدیل جریان DC به AC کنونی – سیم پیچ تحریک در حال حاضر عملکرد شبیه به سیم‌پیچ‌های استاتور اولیه و کوچک، در تولید جریان AC دارد. سیم پیچ تحریک به واحدهای شناخته شده به یکسو کننده دوار متصل شده است.
 3. دوار یکسو کننده‌ها: تبدیل کنونی به جریان AC به DC – جریان AC تولید شده توسط سیم پیچ های تحریک و تبدیل آن به جریان DC را اصلاح می‌نماید. این جریان DC تغذیه روتور/ آرماتور را انجام می‌دهد که منجر به ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوار بر روتور / آرماتور می‌گردد.
 4. روتور / آرماتور: تبدیل جریان DC به ولتاژ AC. روتور / آرماتور در حال حاضر باعث افزایش ولتاژ AC در سراسر سیم‌پیچ‌های استاتور ژنراتور می‌شود و به عنوان یک افزایش دهنده ولتاژ خروجی AC عمل می‌کند.
5. سیستم های خنک کننده و اگزوز
سیستم خنک کننده

استفاده مداوم از ژنراتور گازوئیلی باعث داغ شدن اجزای مختلف آن می‌شود. ضروری است که خنک کننده و سیستم تهویه، گرمای حاصل دیزل ژنراتور را به خارج هدایت نماید.

از آب گاهی اوقات به عنوان مایع خنک کننده برای دیزل ژنراتور استفاده می‌شود. اما این عمدتا محدود به شرایط خاص است؛ مثلا در دیزل ژنراتورهای کوچک در کاربردهای کم ظرفیت و یا واحد بسیار بزرگ بیش از 2250 کیلو وات و بالاتر. گاهی اوقات از هیدروژن به عنوان خنک کننده سیم‌پیچ‌های استاتور برای سایزهای بزرگتر استفاده می‌شود. هیدروژن در جذب گرما بهتر از سایر ماده‌های سرد کننده عمل می‌نماید.

بررسی سطح مایع خنک کننده به صورت روزانه ضروری است. سیستم خنک کننده و پمپ آب باید بعد از هر 600 ساعت و فیلتر هوایی پس از هر 2400 ساعت کارِ دیزل ژنراتور تمیز گردد. ژنراتور دیزلی باید در یک فضای باز و دارای تهویه نگهداری شود. فضای استاندارد حداقل 3 فوت از هر سمت ژنراتور گازوئیلی است، با در نظر گرفتن جریان آزاد هوا.

سیستم اگزوز

دود اگزوز ساطع شده از یک دیزل ژنراتور حاوی مواد بسیار سمی است و باید به درستی مدیریت شود. از این رو، نصب یک سیستم اگزوز کافی برای گازهای خروجی از اگزوز ضروری است.

لوله‌های اگزوز معمولا از چدن، آهن نرم یا فولاد ساخته شده است. لوله‌های اگزوز معمولا به موتور دیزل با یک اتصال‌دهنده انعطاف پذیر وصل گشته و انتهای اگزوز دیزل ژنراتور به خارج از منزل امتداد می‌یابد. شما باید اطمینان کسب کنید که سیستم اگزوز دیزل ژنراتور به تجهیزات دیگر متصل نیست.

6. سیستم های روانکاری دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور شامل بسیار زیادی از قطعات متحرک است. برای افزایش طول عمر قطعات و اطمینان از عملکرد صحیح دیزل زنراتور از سیستم روانکاو مراقبت نمود. سطح روغن در مخزن روانکاو باید هر 8 ساعت کار دیزل ژنراتور چک شود. شما همچنین باید مراقب هرگونه نشتی از روان کننده‌ها باشید. تعویض روغن هر 500 ساعت عملیات ژنراتور گازوئیلی باید انجام شود.

7. شارژر باتری

شارژ باتری توسط دیزل ژنراتور می‌بایست با دقت بسیار بالا و متناسب با ولتاژ آن صورت پذیرد. اگر عقربه ولتاژ بسیار پایین است، باتری‌ها تحت شارژ هستند. اگر عقربه ولتاژ شناور بسیار زیاد باشد، عمر باتری را کوتاه می‌کند.

شارژرهای باتری معمولا جهت جلوگیری از خوردگی از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند. ولتاژ DC خروجی شارژر باتری برای هر سلول 2.33 ولت است که ولتاژ سنج دقیق برای باتری‌های اسید سرب است. شارژر باتری جدای DC با ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور در ارتباط است.

8. کنترل پنل دیزل ژتراتور

این بخش رابط کاربری دیزل ژنراتور است و شامل ابزارهای مدیریت و کنترل از جمله پریز برق و کنترل ولتاژ است. تولیدکنندگان مختلف پانل کنترل‌های متنوعی برای کنترل آسان آن تولید می‌کنند که برخی از این موارد در زیر ذکر شده است:

 • تنظیمات روشن و خاموش دیزل ژنراتور: پانل‌های کنترل خودکار شروع، به طور خودکار ژنراتور دیزلی را در هنگام قطع برق فعال می‌سازد.
 • موتور سنج: ابزارهای اندازه‌گیری پارامترهای موتور دیزلی را نشان می‌دهد؛ پارامترهای مهمی از قبیل فشار روغن، درجه حرارت مایع خنک کننده، ولتاژ باتری، سرعت چرخش موتور دیزل و مدت زمان روشن بودن. اندازه‌گیری ثابت و نظارت بر این پارامترها به شما این امکان را می‌دهد هنگام عبور از سطح استاندار ژنراتور گازوئیلی خاموش شود.
 • ژنراتور سنج: دارای کنترل پنل ژنراتور برای اندازه‌گیری جریان خروجی و ولتاژ و فرکانس ژنراتور گازوئیلی
 • کنترل‌های دیگر: فاز سوئیچ انتخاب‌گر، سوئیچ فرکانس و کنترل موتور سوئیچ (حالت خودکار)
9. شاسی دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور قابل حمل یا ثابت است. در حالت کلی تمامی تجهیزات بالا بر روی سکو یا همان شاسی قرار می‌گیرد.

عمر مفید ژنراتورهای دیزلی

با توجه به اینکه ژنراتورها با سرعت حداکثر 1800 دور کار کرده و با آب خنک می‌شوند، سطح استاندارد بالاتری نسبت به ژنراتورهایی دارند که با 3600 دور کار می‌کنند و با هوا خنک می‌شوند. در واقع اگر روزانه 4 ساعت به منظور ورزش دادن از این دستگاه استفاده کنید حدود 14 سال طول می‌کشد تا نیاز به سرویس اولیه و اساسی آن که حدودا 20000 ساعت است پیدا شود.

ساعت سرویس‌های دوره‌ای روغن و فیلترهای یک دیزل ژنراتور بین 150 تا 300 ساعت است که البته می‌بایست فشاری که به آن وارد می‌شود را مدیریت نمود.

ساعت کار سرویس کلی و اساسی یک ژنراتور گازوئیلی چنان‌چه در بهترین حالت استاندارد از آن استفاده شود حدود 50000 ساعت بیان شده است، ولی باید دانست که همه اینها تقریبی بوده و ساعت مشخصی برای آن معین نشده است.

نگه داری از ژنراتور - دیزل ژنراتور
نگه داری از ژنراتور

شرایط نگهداری از ژنراتور

برای حفظ کردن یک ژنراتور باید حتما به صورت پیوسته به آن رسیدگی کرد.

این رسیدگی‎‌ها شامل:

 • سرویس به موقع روغن و فیلترها
 • کنترل صدا
 • کنترل لرزش
 • کنترل تغییرات مصرف سوخت
 • تمرین دادن ژنراتور
مزایای تمرین دادن ژنراتور

تمرین دادن و روشن کردن ژنراتور به صورت دوره‌ای شامل فواید زیر است:

 1. روغن‌کاری شدن قطعات موتوری
 2. به حداقل رسیدن اکسیداسیون
 3. مصرف سوخت قبل از تخریب
حداکثر از چه توانی در دیزل ژنراتور می‌توان استفاده کرد؟

ژنراتورهای گازوئیلی توان بازدهی از 50 تا 90 درصد توان کلی خود را دارند، ولی در حالت کلی هیچ دستگاهی کشش بار بیش از حد را ندارد زیرا باعث فرسودگی آن می‌شود. اگرچه بردن ژنراتور زیر بار خیلی سبک هم ایراداتی دارد.

کاربرد دیزل ژنراتور و موتور دیزلی
 • کاربرد موتور دیزل در زمینه حمل و نقل جاده ای

اکثریت قریب به اتفاق وسایل نقلیه سنگین جاده‌ای مدرن مانند کامیون‌ها و اتوبوس‌ها، کشتی، قطار، بسیاری از تجهیزات کشاورزی و وسایل نقلیه معدن و راه‌سازی وابسته به موتور دیزل هستند. با این حال، در برخی از کشورها، از آن‌ها در وسایل نقلیه سبک برای عموم مردم و نه به عنوان وسایل نقلیه سنگین استفاده می‌شود.

ارتقای خصوصیات کارایی موتور دیزل کمی کند است. به طور کلی، آن‌ها گران‌تر از خودروهای بنزینی هستند. در برخی از کشورها که نرخ مالیات بر سوخت دیزل نسبت به بنزین ارزان‌تر است، وسایل نقلیه دیزلی بسیار محبوب‌تر هستند.

در زمینه کشاورزی، تراکتور، پمپ‌های آبیاری و خرمن کوبی ماشین‌آلات و تجهیزات دیگر عمدتا از موتور دیزلی استفاده می‌شود. صنعت ساخت و ساز و راه‌سازی یکی دیگر از بخش‌هایی است که به شدت وابسته به قدرت موتور دیزل است. همه موتورهای لیفتراک، لودرها، غلطک و بیل مکانیکی بر روی موتور دیزل است.

 • کاربرد موتور دیزل در آسمان

از اواخر 1930 چندین هواپیما از موتور دیزلی جهت تامین نیروی محرکه پروانه‌های خود استفاده نموده‌اند. هزینه سوخت دیزل نسبت به بنزین منجر به تولید هواپیمای کوچک در صنعت حمل و نقل هوایی گشته، از این رو تولیدکنندگان این صنعت به تازگی وارد صحنه فروش و ارتقا موتور دیزلی شده‌اند.

 • کاربرد موتور دیزل بر روی آب

موتور دیزل بر روی آبی دارای قدرت و سرعت بالایی است. بزرگترین موتورهای دیزل در کشتی‌های اقیانوس پیما استفاده می‌شود. این موتورهای دیزل عظیم با خروجی قدرت 90000 کیلو وات، به نوبه خود در حدود 60 تا 100 دور در دقیقه و 15 متر ارتفاع دارند.

 • کاربرد موتور دیزل در صنایع و معادن

بخش معدن و استخراج مواد معدنی در سراسر جهان به شدت وابسته به قدرت موتور دیزل به بهره برداری از منابع طبیعی مانند شن، ماسه، فلزات گرانبها، سنگ آهن، نفت، گاز و زغال سنگ است. بیل مکانیکی، دریل به موتور دیزل وابسته شده‌اند. به طور کلی، 72 درصد از کاربرد موتور دیزل و ژنراتور گازوئیلی مربوط به بخش معدن است.

عملیات استخراج از معادن زیرزمینی در تجهیزات دیزل خلاصه می‌شود؛ از جمله تجهیزات استخراج مواد و کامیون بار است. بزرگترین لاستیک برای کامیون عظیم با موتور دیزل بیش از 2،500 اسب بخار قادر به هولنج بیش از 300 تن در هر بار است.

 • کاربرد موتور دیزل در بیمارستان

استفاده از دیزل ژنراتورهای اضطراری در تمامی مراکز بهداشتی پزشکی امری اجتناب ناپذیر است. سالیان متمادی است که بیمارستان‌های نظامی، دولتی و خصوصی به تامین مولد قدرت صنعتی بسیار توجه می‌نمایند، تا در زمان های اضطراری از جمله وقوع بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و طوفان بدون هیچگونه نگرانی برق خود را تامین کنند.

 • کاربرد موتور دیزل در فناوری اطلاعات

کامپیوترهای موجود قلب صنعت مدرن هستند. هنگامی که سرورها و سیستم‌های ارتباطاتی از دست بروند، کسب و کار متوقف می‌شود، داده‌ها از دست رفته و سیستم‌های حسابداری متوقف می‌شود. کارمندان و کارگران بیکار همگی به یک کابوس برای یک کسب و کار تبدیل می‌شوند. این موارد منجر به پررنگ تر شدن نقش دیزل ژنراتورها در صنعت فناوری اطلاعات گشته است.

سیستم‌های مخابراتی پل ارتباطی ما با سایر نقاط دنیا هستند. از این رو نگه‌داری خطوط ارتباطاتی در تمامی کسب و کارها امر حیاتی محسوب می‌شود. برای مثال می‌توان به بانک‌ها و سیستم‌های توزیع شده اشاره نمود.

وجود برق اولین امر حیاتی برای زنده نگهداشتن تمامی این تکنولوژی‌هاست. هم اینک تمامی مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات تامین مولد برق اضطراری را در اولویت برنامه کاری خود قرار داده‌اند. وجود مولدهای برق برای مراکز دیتا سنتر امر حیاتی محسوب می‌شود. وجود دیزل ژنراتور از نوع تامین برق اضطراری در این بخش کمک‌های بسیار حیاتی را انجام داده است.

 • تامین برق اضطراری توسط دیزل ژنراتور (دیزل ژنراتور در نیروگاه برق یا نیروگاه دیزلی)

نیروگاه‌های برق را می‌توان از مهم‌ترین مناطق یک کشور به حساب آورد. از طریق نیروگاه‌های برق می‌توان انرژی لازم برای تامین برق یک شهر را فراهم آورد. بدین طریق می‌توان نور و انرژی برق را به خانه‌ها، کسب و کارها، مدارس، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و بسیاری از جاهای دیگر انتقال داد.

با این وجود، مواقعی وجود دارد که این نیروگاه‌ها نیز دچار مشکلات فنی شده و این امر، منجر به کمبود برق و قطعی در شبکه توزیع می‌شود. از این رو تامین برق اضطراری هم در مراکز نیروگاهی برای تولید برق و هم برای سایر مراکز مصرف کننده برق، امری الزامی‌ست.

 • نیروگاه دیزلی

برخی از نیروگاه‎‌ها جهت تامین برق به صورت دائم یا اضطراری از دستگاه‌های بسیار قوی از جمله ژنراتور گازوئیلی با قدرت و توان بالا استفاده می‌کنند. این گونه نیروگاه‌ها اصطلاحا نیروگاه دیزلی نامیده می‌شوند.

میزان قدرت این گونه دیزل ژنراتورها می‌بایست در حدی باشد که بتوانند برق هزاران خانه را  تامین نمایند. حال با توجه به این موضوع می‌توان به راحتی دریافت که تامین برق اضطراری صرفا برای مراکزی همانند بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها یا سایر بخش‌های دولتی و خصوصی حائز اهمیت نبوده و می‌توان در راس تمامی آنها خود نیروگاه‌های برق را در این موضوع مقدم‌تر دانست.

مشکلات استفاده از ژنراتور ها زیر بار خیلی سبک

چنانچه یک ژنراتور زیر بار کمتر از 30 درصد برود می‌تواند انباشت خیس ایجاد کند. در واقع انباشت رطوبت از نوعی روغن سیاه است که می‌تواند از اتصالات اگزوز نشت کند، زیرا موتور به حداقل فشار و دمای عملکرد خود نرسیده است.

چنانچه این عمل ادامه پیدا کند می‌تواند مشکلات زیر را به وجود بیاورد:

 1. کاهش قدرت
 2. سایش سریع
 3. پرداخت خط سیلندر
 4. عملکرد ضعیف
نکات مهم در طول عمر دیزل ژنراتور

نصب صحیح و درست دیزل ژنراتور، یکی از مهم‌ترین موارد در میزان بهره‌وری و عملکرد ژنراتور گازوئیلی است. رعایت اقدامات ایمنی و کنترل اتصالات، نقش حیاتی در راه‌اندازی دیزل ژنراتور را بر عهده دارد. نصب و راه‌اندازی یک دیزل ژنراتور باید همیشه توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام گیرد تا از بروز هر گونه مشکل احتمالی به جلوگیری شود.

بررسی و کنترل تمامی اجزای دیزل ژنراتور، بسیار ضروری و حیاتی است و در صورت سهل انگاری، خطراتی از قبیل برق گرفتگی از ژنراتور، سوخته شدن ژنراتور، آتش سوزی دیزل ژنراتور را به همراه دارد.

 • دمای محیطی
 • آب و هوای محیطی
 • ارتفاع و نحوه نصب
 • آب و هوای شور و دارای نمک
 • مشکلات سوختی مثل نرسیدن هوای کافی به سوخت
 • در دسترس بودن قطعات به ویژه برای ژنراتورهای قدیمی
 • اندازه موتور
آشتایی با نکات ایمنی موتور دیزل ژنراتور

فردی که از موتور دیزل ژنراتور استفاده می‌کند باید درمورد نحوه کار و ایمنی آن نیز اطلاعات داشته باشد. دیزل ژنراتورها، ساعت‌های طولانی کار می‌کنند و نیازمند نگهداری هستند. موتور دیزل ژنراتور از دو نوع سیستم خنک کننده استفاده می‌کند:

 • سیستم هوا خنک کننده
 • سیستم مایع خنک کننده

موتور دیزل با مایع خنک کننده مقاوم‌تر از سایر موتور دیزل‌ها در بازار است. موتور ژنراتوری که با سوخت دیزل (گازوئیل) کار می‌کند، از تزریق مستقیم سوخت استفاده می‌کند. بنابراین نگرانی از بابت آتش سوزی مستقیم از موتور وجود ندارد. ذخیره سازی دیزل نسبتا ساده (خطرناک) است چون سوختی با کمترین درجه آتش گیری است. عمر ذخیره سازی دیزل از بقیه سوخت‌ها بیشتر است.

دیزل در تمام پمپ‌بنزین‌ها در دسترس است و در قوطی یا بشکه محافظت می‌شود. هشدارهای امنیتی برای موتور دیزل ژنراتور تفاوتی با دیگر موتورهای دیزل ندارد. باید از قرار دادن دیزل ژنراتور در محیط‌های مرطوب اجتناب شود. ملاحظاتی که باید برای ایمنی دیزل زنراتورها در نظر گرفته شود نه تنها شامل ایمنی خود شما بلکه شامل ایمنی خود ژنراتور و موتور ژنراتور نیز می‌شود.

تعویض روغن، طول عمر دیزل ژنراتور را افزایش می‌دهد. ژنراتور هایی که با رعایت اصول ایمنی مناسب بکار گرفته می‌شوند به راحتی به مدت 3 سال کار می‌کنند. بازرسی تمام قسمت‌ها بصورت تک تک برای اطمینان از با کیفیت بودن ژنراتور ضروری است. تمیز نگه‌داشتن ژنراتور مانند جلوگیری از هر نوع نشتی یا خرابی الزامی است.

حتی اگر دستگاه کنترل فشار روغن روی ژنراتور نصب شده باشد، تمیز کردن ژنراتور، قبل از شروع کار موتور برای جلوگیری از خرابی بسیار مهم است. قرار دادن موتور دیزل ژنراتور در هوای پاک برای خنک کردن موتور و تازه کردن هوای آن ضروری است. موتورهای با توان دیزلی با سیستم خنک کننده آبی همراه هستند ولی تهویه هم به همان میزان اهمیت دارد.

سیستم خنک کننده آبی، همراه با تهویه هوا در داخل محفظه می‌تواند از بالا رفتن بیش از حد دما جلوگیری کند. دستگاه دمنده هوا هم باید جهت محافظت ماشین از هرگونه آلودگی صوتی روی موتور نصب شود. فشار بالا می‌تواند دینام را از کار بیندازد بنابراین کنترل فشار برای افزایش طول عمر ژنراتور حیاتی است.

موتور ژنراتورهایی که با دیزل کار می‌کنند به پیش گرمایش قبل از شروع به کار و پیش سرمایش قبل از سوخت گیری نیاز دارند. برای سوخت گیری مجدد باید ژنراتور خاموش شود تا از آتش سوزی جلوگیری شود.

در هنگام استفاده از دیزل ژنراتورها باید اقدامات احتیاطی مناسبی در نظر گرفت؛ مانند استفاده از سیم و کابل های با کارآمدی بالا. از تحمیل بار اضافی به ژنراتور دیزلی خودداری شود. خاموش شدن اتوماتیک دیزل ژنراتور را در مواقعی که ژنراتور باید بطور دائمی نصب می شود نباید فراموش کرد تا در صورت افزایش فشار (برای جلوگیری از آسیب به موتور یا ژنراتور) دستگاه به صورت خود کار خاموش شود.

حفظ دمای موتور ضروری است. درجه حرارت بالا باعث خاموش شدن یا خراب شدن ژنراتور در هنگام افزایش بیش از حد حرارت می‌شود. فشار نامناسب روغن در موتور ژنراتور باعث کارکرد نامناسب دیزل ژنراتور می‌شود.

برای جلوگیری از خاموش‌شدن‌های پیش بینی نشده، می‌توان از کیت‌های خاموش کننده استفاده کرد. کیت‌های خاموش کننده، از ژنراتور در مقابل خرابی‌ها محافظت و مکانیزم آن را کنترل می‌کنند. نگه‌داری منظم از موتورهای دیزل ژنراتور ضروری و برنامه تعویض روغن نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

 1. از ریخته شدن سوخت بروی بدنه دیزل زنراتور شدیدا جلوگیری نمایید.
 2. اتصالات مربوط به سیستم سوخت رسانی را همواره کنترل نمایید (در صورت عدم توجه، احتمال آتش سوزی در ژنراتور گازوئیلی و انفجار در موتور ژنراتور بنزینی وجود خواهد داشت).
 3. از عدم وجود الکتریسته ساکن در تانک مطمئن شوید.
 4. از قرار گرفتن مواد اشتعال زا در کنار دیزل ژنراتور جلوگیری نمایید.
 5. از میزان توان خروجی موتور دیزل اطمینان حاصل نمایید. افزایش دور موتور دیزلی باعث سوخته شدن دیزل ژنراتور می‌شود.

برای افزایش طول عمر ژنراتور می‌توان زمان سنج می استفاده کرد. زمان سنج، مدت زمان مصرفی را مشخص می‌کند. داشتن دانش در زمینه مسائل الکتریکی باعث رعایت نیازمندی‌های ایمنی در هر موتور می‌شود.

استفاده از یک همکار یا تکنسین حرفه‌ای در هنگام سرویس ژنراتور برای حفظ ایمنی شخصی نیز ضروری است. ملاحظاتی برای جلوگیری از آتش سوزی در هنگام بالا رفتن دمای ژنراتور نیز باید در نظر گرفته شود. به منظور جلوگیری از آتش سوزی، از ریخته شدن روغن روی زمین اجتناب شود. نصب ژنراتورها باید در محلی دور از خانه‌های مسکونی باشند (برای کاهش آلودگی صوتی و هوا در محل سکونت).

در حال حاضر، ذخیره سازی برق در صنعت، خانه و محل کار که به شبکه برقی متصل باشد بسیار مورد نیاز است. هر دیزل ژنراتور از روی میزان کیلو وات برقی که تولید می‌کند رتبه بندی می‌شود.

یک خانه یا یک مزرعه ممکن است 22 الی 25 کیلووات برق لازم داشته باشد. در این مورد، یک موتور دیزل ژنراتور 30 کیلو واتی مناسب خواهد بود. این موتور دیزل ژنراتور 30 کیلوواتی معمولاً با توان 25 کیلووات و سرعت 1800 دور بر دقیقه به مدت زمان طولانی کار خواهد کرد. موتورهای دیزل ژنراتور، معمولاً در هر زمانی منبع تغذیه‌ای بدون قطعی تامین می‌کنند؛ به خصوص در موارد اضطرار مانند قطعی برق ناگهانی.

محل نصب دیزل ژنراتور

تعیین پارامتر مکان نصب محصول، اولین و مهم‌ترین اقدام در نصب دیزل ژنراتور است.

 • فضای باز یا فضای بسته
 • وجود سیستم تهویه: کنترل سیستم تهویه، یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور است. سیستم تهویه از دو نظر حائز اهمیت است:
  • خروج گازهای سمی در حین کار کردن دیزل ژنراتور
  • بهینه‌سازی سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور کاهش دمای موتور دیزل ژنراتور که باعث افزایش طول عمر دیزل زنراتور می‌شود.
   اقلام تهویه کمکی مانند فن خنک کننده رادیاتور و لوله‌های اگزوز که هوا را به خارج هدایت نموده و موتور ژنراتور را خنک می‌کند.
 • قابلیت دسترسی آسان با فرض رعایت نکات ایمنی و امنیتی: در حالت کلی، نحوه دسترسی به دیزل ژنراتور برای تعمیر و نگه‌داری دارای اهمیت بسیاری است. همواره سعی کنید به دیزل ژنراتور دسترسی راحت و ایمنی فراهم باشد تا در موارد اضطراری، به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. رعایت موارد ایمنی جزء لاینفک این موضوع محسوب می‌شود.
 • کاهش صدای حاصل از دیزل ژنراتور: کار کردن یک دیزل زنراتور همواره با آلودگی صوتی همراه می‌شود. از این رو، وجود یک کاناپای (کاور دیزل ژنراتور) برای کاهش صدای ایجاد شده بسیار مناسب است.
 • امکان سنجی نگه‌داری ژنراتور دیزلی به صورت دائم یا موقت در مکان نصب

پارامترهای فوق مربوط به انتخاب صحیح مکان نصب دیزل ژنراتور مورد نظر است. شما با رعایت این موارد می‌توانید بیشترین میزان ایمنی را تجربه نمایید.

مخزن سوخت

ذخیره سازی و توزیع گازوئیل به عنوان “سوختی نسبتا خطرناک”، نیازمند رعایت برخی قوانین و نکات ایمنی است. مهم‌ترین دلایل آتش سوزی در دیزل ژنراتورها، نحوه غلط پر کردن تانک دیزل ژنراتور است. سطح شیب تانک دیزل ژنراتور همیشه باید قبل از پر شدن و همچنین هنگام استفاده از آن کنترل شود.

بنابراین، این موتور ژنراتورها می‌توانند عملکرد بدون اختلال تجهیزات و پیشبرد کارها را تضمین نمایند، حتی در هنگامی که برق ناگهانی قطع شود. همچنین در شرایطی که شما عازم یک سفر طولانی به خارج از شهر باشید دیزل ژنراتورها و سایر وسایل برقی از جمله موتور برق‌ها می‌توانند بسیار پر کاربرد باشند.

در حال حاضر، تمام هتل‎‌های 5 ستاره، بیمارستان‌ها، پمپ‌بنزین‌ها، سازمان‌های ارتباطی، واحدهای تولیدی، ساختمان‌های تجاری، مجتمع‌های تفریحی، صنایع بزرگ، تاسیسات اضطراری، کارخانه‌های استخراج معدن و مراکز داده‌ای فناوری اطلاعات و ارتباطات نیازمند ذخیره برق بدون قطعی هستند. بنابراین، یک پشتیبان مانند موتورهای دیزل ژنراتور می‌تواند بسیار پر اهمیت باشد.

مزایای موتورهای دیزل

 • عدم نیاز به سیستم جرقه زنی

عمل احتراق در موتورهای دیزل به واسطه پاشش گازوئیل داغ بر روی توده هوای فشرده شده صورت می‌گیرد. بنابراین نیاز به دینام، کوئل، دلکو، وایر و شمع ندارد.

 • فقیر سوز بودن

از آنجا که سوخت مصرفی موتورهای دیزل از نوع سنگین با عدد ستان (تعداد اتم های کربن در مولکول سوخت) بالاست، تزریق مقدار کمی سوخت برای محترق شدن کافی است. بدین جهت موتوهای دیزل را فقیرسوز می‌نامند.

مصرف سوخت موتورهای دیزل 30 درصد کمتر از موتورهای بنزینی با حجم و تعداد سیلندر مشابه است. باید توجه کرد که عوامل مختلفی می‌تواند منجر به افزایش یا کاهش مقدار سوخت مصرفی شوند.

بهترین شرایط نگهداری از دیزل ژنراتورها

همان‌طور که می‌دانید تعویض به موقع روغن و فیلترها موجب افزایش عمر مفید دیزل ژنراتورها می‌شود و انتخاب جنس خوب، در این مواد مصرفی بسیار حائز اهمیت است.

زمان‌بندی نگه‌داری و تعویض روغن و فیلتر دیزل ژنراتور

 1. پس از حدود هر 100 ساعت کار روغن و فیلتر روغن تویض گردد.
 2. پس از 200 ساعت کار فیلتر گازوئیل تعویض گردد.
 3. زمانی که موتور زیر فشار بار قرار دارد آن را خاموش نکنید.
 4. موتور را جهت چرخش مایعات حداقل هفته‌ای یک بار روشن کنید.
 5. زمان کارکرد استاندارد دستگاه 8 ساعت کار و 2 ساعت خاموشی است.
 6. فیلتر هوا را همیشه تمیز نگه داشته و هر 300 ساعت کار تعویض کنید.
 7. سطح آب و روغن را بصورت هفتگی یا روزانه کنترل کنید.
 8. روزنه‌های خروجی دود و ورودی هوا را کنترل کنید.
 9. همواره سلامت باطری را کنترل کنید.
 10. مراقب نشتی‌های روغن و آب باشید.
 11. شاسی و لرزه گیر را کنترل کنید.
نحوه استفاده از کنترل پنل دیزل ژنراتور (راهنمایی کنترل پنل دیزل ژنراتور)

هر قطعه پیچیده از ماشین آلات به یک واسط کاربری جهت کنترل صحیح نیازمند است. رابط کاربری یا همان کنترل پنل (Control Panel) پل ارتباطی کاربر با دستگاه است که از طریق آن کاربر می‌تواند دستگاه مورد نظر خود را روشن یا خاموش نموده و یا سایر عملیات‌های های آن را نظارت و بررسی کند.

موارد مهمی که در کنترل پنل ژنراتورهای دیزلی بیشتر بدان بیشتر توجه می‌شود عبارتند از روشن و خاموش شدن دستگاه، میزان ولتاژ خروجی و میزان آمپر.

تغییرات در سیستم‌های الکترونیکی، مانند ژنراتور گازوئیلی توسط نوسات و سیگنال‌های الکتریکی قابل سنجش است. این سیگنال‌ها توسط یک سری ابزار الکتریکی از تمام دستگاه جمع آوری می‌شوند و در پردازشگر مرکزی مورد محاسبه و کنترل قرار می‌گیرند.

پردازش حاصل بر روی تعداد محدودی از پارامترهای خاص انجام می‌شود. هر گونه تغییرات دستگاه با توجه به این پارامترها قابل نظارت است.

کنترل پنل دیزل ژنراتور چیست؟

از لحاظ ظاهری کنترل پنل مجموعه‌ای از ابزار کنترلی است که میزان ولتاژ و آمپر را نشان می‌دهد و برای جلوگیری از ضربه و محافظت برابر عوامل جوی مانند باران و برف در داخل یک جعبه فلزی قرار داده شده‌اند.

این پانل‌ها در ژنراتورهای دیزلی کوچک می‌توانند روی بدنه محصول قرار گیرند. پنل کنترل برای سایزهای بزرگتر صنعتی ممکن است بر روی دیوار در کنار دیزل ژنراتور نصب شود.

پانل کنترل معمولا دارای دکمه‌ها و یا سوئیچ‌هایی است که برای مدیریت دیزل ژنراتور در موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. سوئیچ‌ها و ابزار سنجش معمولا بر اساس قابلیت گروه‌بندی می‌شوند. این باعث می‌شود پانل ساده و امنی برای استفاده یک اپراتور موجود باشد و اشتباه به حداقل برسد.

کنترل پنل دیزل ژنراتور چگونه کار می‌کند؟

کنترل پنل دیزل ژنراتور از ابزارهای متعددی برای کنترل و نظارت اجزای مختلف ژنراتور گازوئیلی استفاده نموده است از این ابزار برای سنجش میزان فشار روغن موتور ژنراتور و درجه حرارت مایع سرد کننده نیز استفاده می‌شود.

پانل‌های کنترل را می‌توان با سوئیچ انتقال اتوماتیک (ATS) برای حفظ تداوم قدرت الکتریکی ترکیب کرد. تشخیص قطع برق هنگامی که شبکه شما با قطعی مواجه است توسط این بخش صورت می‌گیرد. با این سیگنال‌های کنترل پنل موتور ژنراتور شروع به فعالیت می‌کند. بسته به نوع دیزل ژنراتور مورد استفاده، ممکن است کنترل پنل گرم‌کن (موتور دیزل) برای زمانی تنظیم شود و پس از آن ژنراتور با استفاده از استارتر خودکار، شروع به کار بنماید.

نحوه انتخاب دیزل ژنراتور صحیح
پیکربندی

پیکربندی در دو حالت قابل بررسی است.

 • توان الکتریکی
 • خصوصیات فیزیکی

اولین سوال در هنگام انتخاب دیزل ژنراتور میزان توان الکتریکی آن است. T یعنی میزان توان ظاهری دستگاه (KVA یا کاوا) و توان اکتیو دستگاه (KW یا کیلووات) است.

این نوع اندازه گیری در دو نوع دستگاه مولد برق از جمله UPS ها (معمولا برای مصارف سبک مانند برق اضطراری سیستم های کامپیوتری) و همچنین ژنراتورهای گازوئیلی (به منظور مصارف سنگین و حجیم مانند تامین برق خانه، بیمارستان و مصارف صنعتی) به کار می‌رود.

حال با در نظر گرفتن این موضوع شما می‌بایست به این نکته اساسی توجه داشته باشید که آیا مولد برق شما با در نظر گرفتن توان ظاهری قابل بهرداری است یا توان اکتیو آن؟ در حالت کلی می‌توان با در نظر گرفتن این موضوع و پاسخ به سوالات زیر در انتخاب دیزل ژنراتور خود موفق باشیم:

 • آیا مولد برق شما برای مصارف صنعتی بوده یا صرفا جهت تامین برق تجهیزات ساده و سبک بکار برده می‌شود؟

  • توضیح: این سئوال به منظور شناسایی میزان قدرت ژنراتور دیزلی است.
 • قطع و وصل برق در زمینه کاری شما امری موقت است یا متناوب؟
  • توضیح: نوع دیزل ژنراتور باید با توجه به شرایط کاری آن تعریف شود؛ به عبارتی آیا از ژنراتور دیزلی به عنوان برق اضطراری (Standby) استفاده می‌شود یا به عنوان یک مولد برق دائم (Prime Power Source).
 • میزان عمر مفید مولد برق را چگونه مد نظر گرفته‌اید؟
  • توضیح: این سئوال به منظور مشخص نمودن میزان عمر مفید دستگاه و هزینه‌های نگه‌داری آن است. ژنراتور گازوئیلی شما دارای عمر مفید 5 سال است یا کمتر؟
 • محل قرار گرفتن مولد برق مورد نظر چگونه است؟
  • توضیح: یکی از سئوالات بسیار مهم محل نصب ژنراتور گازوئیلی است، با توجه به مواردی از جمله میزان فصای اشغال شده از سوی ژنراتور گازوئیلی، تهویه هوا، میزان صدای تولید شده و…
 • نوع سوخت مولد برق شما چیست؟
  • توضیح: یکی از مهم‌ترین موارد در انتخاب موتور ژنراتور نوع سوخت آن است که می‌بایست مد نظر قرار داد.
نکات مهم در انتخاب و خرید دیزل ژنراتور و نحوه اندازه گیری کاوا و کیلو وات (KW, KVA)

یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین تصمیمات مسئولان واحد فنی برای تامین برق تاسیسات خود انتخاب مناسب یک ژنراتور گازوئیلی است، زیرا در صورت عدم انتخاب مناسب یک مولد برق همانند ژنراتور دیزلی می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری برای پروژه‌ها در پی داشته باشد. یکی از دغدغه‌ها در انتخاب یک دیزل ژنراتور نوع کاربرد آن‌ها است. به عنوان مثال:

 • تک فاز یا سه فاز بودن
 • دیزل ژنراتور برای مصارف روشنایی یا جوشکاری
 • میزان توان کیلووات (kW) و کاوا (kVA)
 • نوع کاربری تامین برق اضطراری یا دائمی

از این رو شما می‌بایست برای انتخاب دقیق یک دیزل ژنراتور موارد کلیدی را در ذهن بسپارید. ما هم در این مقاله سعی داشته‌ایم شما را در انتخاب یک ژنراتور دیزلی مناسب راهنمایی کنیم.

دیزل ژنراتورها در اندازه‌های متنوع

با توجه به پیشرفت‌های چشم‌گیر مهندسی برق، ژنراتور گازوئیلی در سطح وسیعی پیشرفت داشته و در اندازه‌های متنوع و با کاربردهای مختلفی در دسترس هستند. ژنراتورهای دیزلی با ظرفیت‌های 5 کیلووات الی 50 کیلووات برای مصارف خانگی در بازار به راحتی در دسترس هستند.

در حالی که دیزل ژنراتور صنعتی با توان 50 کیلووات الی 3 مگاوات بصورت ثابت یا موبایل (نصب شده بر روی شاسی چرخ دار) عرضه می‌شود. از این رو، ژنراتورهای گازوئیلی صنعتی اکثرا در مراکز بیمارستانی، ساختمان سازی و راه‌سازی، کشاورزی، مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین در استخراج معادن استفاده می‌شود.

دیزل ژنراتورها و میزان کیلووات (kW) و کاوا (kVA) 

بسیاری از افراد بر این باورند ژنراتور گازوئیلی با قدرت کمتر برای مصارف برق اضطراری مناسب‌تر است. به این علت که این نوع دیزل ژنراتور به صورت پاره وقت و در مواقع قطعی برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در عمل اینگونه نیست و اکثر خریداران ژنراتور دیزلی به این اشتباه دچار می‌شوند.

این اشتباه خریداران بارها منجر به خسارت‌هایی به محصول و همچنین دستگاه‌های متصل به آن شده است. از این رو می‌بایست میزان بار در مواقع قطع جریان برق را مد نظر گرفت و متناسب با آن محصول مورد نیاز را انتخاب نمود.

نحوه انتخاب صحیح موتور دیزل ژنراتور و ژنراتور دیزلی

رفتن به یک فروشگاه و خرید ارزان ترین دیزل ژنراتور در دسترس بدون در نظر گرفتن کاربرد ژنراتور گازوئیلی بهترین روش خرید نیست. همیشه بهتر است قبل از انتخاب، کاربرد ژنراتور دیزلی خود را تعریف نمایید. شما می‎‌توانید این کار را از طرق زیر انجام دهید:

 • لیستی از آیتم‌هایی که نیاز به ژنراتور گازوئیلی و برق تولیدی از مولد برق دارند تهیه نمایید.
 • توجه داشته باشید وات شروع کار دستگاه و وات در حال اجرای دستگاه می‌توانند متفاوت از هم باشد که این موضوع بسیار حیاتی است.
 • محاسبه کل توان مورد نیاز در KVA کاوا یا KW کیلو وات
نحوه یافتن وات شروع دستگاه و وات در حال اجرای دستگاه

میزان وات شروع و در حال اجرا دستگاه‌های شما به انتخاب میزان قدرت ژنراتور گازوئیلی بسیار وابسته است. جهت یافتن میزان قدرت دستگاه‌ها و قدرت مورد نیاز از دیزل ژنراتور می‌بایست آمپر را در ولتاژ مصرفی ضرب نماییم.

For resistive load: Wattage = amperes x volts
For reactive load: Wattage = (amperes x volts) x load factor

فیلتر سوخت ژنراتور

آب و مواد خارجی و آلودگی‌ها ممکن است در طول مراحل حمل و نقل، انبارداری و نیز هنگام استفاده (داخل باک موتور) وارد سوخت شده و آن را آلوده سازند. همچنین خود سوخت نیز دارای ناخالصی‌ها و مواد بسیار ریز میکروسکوپی است. اندازه این مواد ممکن است به حدی ریز و کوچک باشد که با چشم دیده نشوند.

از آنجایی که تلرانس بین قطعات سیستم سوخت رسانی بسیار کم و حدود 0/001 تا 0/002 میلی متر است (تلرانس بین پلانجر و بارل یا سوزن انژکتور با سوخت پاش)، لذا ورود هر گونه ناخالصی و آلودگی‌های ریز و درشت باعث صدمه رساندن و فرسایش سریع این قسمت‌ها می‌شود.

همچنین ورود آب نیز به این قسمت‌ها موجب زنگ زدگی و فرسایش قطعات ظریف سیستم سوخت رسانی خواهد شد. وجود آب و ناخالصی‌ها در سوخت باعث نامنظم کار کردن موتور، انتشار دود از اگزوز و کاهش توان موتور نیز می‌شوند.

به همین دلیل در سیستم‌های سوخت رسانی از فیلترها یا تصفیه کننده‌ها برای جدا کردن آلودگی‌ها از سوخت استفاده می‌شود. اکثر فیلترهای تصفیه کننده سوخت دیزل از نوع کاغذی هستند.

قسمت تصفیه کننده این فیلترها از یک نوع کاغذ مخصوص ساخته شده است و برای افزایش سطح موثر فیلتر اسیون، آن را به صورت چین دار ساخته و در داخل محفظه فلزی قرار داده‌اند. قطر منافذ کاغذ از ۲ تا ۱۵۰ میکرون بسته به نوع کاربری فیلتر متفاوت است. البته فیلترها در انواع دیگر مانند پنبه‌ای نمدی و یا پارچه‌ای نیز وجود دارند که امروز ساخت و استفاده از آن‌ها بسیار کم است.

طرز کار فیلترهای کاغذی

در این فیلترها، سوخت پس از ورود به داخل و بالای محفظه فیلتر، وارد آن شده و از سوراخ و منافذ ریز روی کاغذ عبور می‌کند. ناخالصی‌های سوخت چون بزرگتر از سوراخ‌های کاغذ هستند روی آن گیر کرده و سوخت که دارای مولکول‌های ریزتری است از داخل منافذ عبور می‌کنند. سوخت‌های عبوری وارد قسمت پایین فیلتر شده و از طریق استوانه مرکزی فیلتر به سمت بالای آن و دریچه خروجی حرکت می‌کنند.

فیلترهای کاغذی در دو نوع یکپارچه یا یکبار مصرف و با المنت قابل تعویض ساخته می‌شوند. در فیلترهای با المنت قابل تعویض، جسم یا همان المنت فیلتر قابل جدا شدن بوده و در هنگام سرویس‌ها فقط المنت تعویض یا تمیز می‌شود.

برخی فیلترهای کاغذی در روی یک محفظه شیشه‌ای قرارداده شده‌اند. بدنه این فیلتر شفاف بوده و سوخت داخل آن نمایان است و به راحتی می‌توان تمیزی و یا گرفتگی آن را مشاهده نمود. همچنین این فیلترها از سطح فیلتر اسیون بالایی برخوردار هستند. فیلتر برخی موتورهای جاندیر از این نوع است (فیلتر های ساخت استاندین).

طراحی و آرایش قرار گیری فیلترها در مدار سوخت رسانی

فیلترها بسته به نوع و قدرت موتور و میزان سوخت درخواستی آن، مورد استفاده قرار می‌گیرند، به همین دلیل در موتورهای مختلف از فیلترهای با اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود. اندازه یا سایز فیلترها براساس سطح فیلتر اسیون آن‌هاست.

مثلاً در موتورهای با تعداد سیلندرهای کم و قدرت پایین از یک فیلتر با اندازه کوچک استفاده می‌شود زیرا مقدار سوخت مصرفی و یا درخواستی موتور کم بوده و این فیلتر توانایی تصفیه این مقدار سوخت را دارد. در موتورهای بزرگتر ممکن است از یک فیلتر بزرگ و یا دو فیلتر (دو قلو) استفاده شود.

در فیلترهای دوقلو سوخت از دو طریق وارد فیلترها شده و تصفیه می‌شود:

 1. طریقه موازی: در این روش سوخت وارد شده به دو مسیر مستقیم تقسیم شده که هر کدام به یکی از فیلترها وارد شده و از آن خارج می‌شوند. سوخت تصفیه شده هر دو فیلتر در کانال خروجی به هم متصل می‌شوند.
 2. طریقه سری: در این روش همه سوخت مورد نیاز موتور، ابتدا وارد فیلتر اول شده و پس از عبور و تصفیه از این فیلتر وارد فیلتر دومی می‌شوند. سوخت پس از عبور و تصفیه از فیلتر دومی وارد مدار تغذیه پمپ انژکتور می‌شوند.

در فیلترهای دو مرحله‌ای سری ممکن است هر دو فیلتر از یک جنس و اندازه و دارای قطر منافذ یکسان باشند، اما در برخی طرح‌ها فیلتر اولیه دارای اندازه بزرگتر و قطر منافذ بزرگ است (حدود ۳۰ تا ۱۵۰ میکرون). این فیلتر برای گرفتن و عاری کردن سوخت از ذرات بزرگ است.

فیلتر دومی یا ثانویه دارای اندازه کوچک‌تر و قطر منافذ ریزتر (حدود ۲ تا ۵ میکرون) است. این فیلتر ذرات و ناخالصی‌های بسیار ریزی که از فیلتر اولیه عبور کرده‌اند را گرفته و عمل تصفیه نهایی سوخت را انجام می‌دهد. در برخی از طرح‌های سوخت رسانی، فیلتر اولیه سوخت قبل از پمپ اولیه و در مسیر مکشی آن قرار دارد و فیلتر ثانویه بعد از پمپ اولیه قرار می‌گیرد.

انواع دیگر فیلترهای سوخت
فیلتر آب گیر

فیلتر آب گیر دارای یک پیاله یا کاسه شیشه‌ای در قسمت پایین خود است. از آنجایی که ذرات و مولکول‌های آب درشت‌تر و سنگین‌تر از مولکول‌های سوخت هستند، لذا هنگام ورود به فیلتر از منافذ ریز آن عبور نکرده و وارد قسمت پایین فیلتر می‌شوند.

آب‌های وارد شده به این قسمت به دلیل سنگین‌تر بودن از سوخت در قسمت پایین پیاله نشست می‌کنند. هنگام سرویس‌های روزانه و هنگام کار موتور، آب در داخل پیاله شیشه‌ای به صورت گلوله‌های قهوه‌ای رنگ به راحتی قابل رویت بوده و با باز کردن پیچ تخلیه می‌توان آن‌ها را خارج نمود.

فیلتر جمع آوری رسوبات

طرز کار و عملکرد این فیلتر نیز همانند فیلتر آب گیر است. فیلتر دارای یک کاسه رسوب عمیق است. رسوبات و آب‌های موجود در سوخت، پس از گرفته شدن توسط فیلترها به علت سنگین بودن وارد قسمت پایین پیاله می‌شوند. رسوبات و آب‌های جمع آوری شده را می‌توان با باز کردن پیچ تخلیه خالی نمود.

فیلتر با سنسور هشدار آب

در برخی فیلترها که فاقد پیاله شیشه‌ای هستند یا بازدید پیاله آب گیر فیلتر به آسانی ممکن نیست، از یک سنسور الکتریکی هشدار دهنده وجود آب در پیاله فیلتر و سیستم سوخت رسانی استفاده می‌شود.

سنسور یا حسگر وجود آب، از طریق جریان الکتریکی باتری کار می‌کند و در پایین پیاله جمع آوری آب فیلتر نصب می‌شود. در صورت وجود آب در پیاله فیلتر، المنت سنسور تحریک شده از طریق جریان الکتریکی لامپ یا بوق هشدار دهنده وجود آب را روشن کرده و راننده یا اپراتور را از وجود آب در پیاله فیلتر آگاه می‌کند. در این صورت باید آب موجود در پیاله را تخلیه نمود.

فیلترهای مجهز به هشدار دهنده گرفتگی

در این فیلترها یک کلید الکتریکی در قسمت بالای فیلتر و ورود سوخت قرار دارد. این کلید هنگام معمول بودن فشار سوخت ورودی در این قسمت از فیلتر، تحت فشار فنر خود بسته بوده و جریان الکتریکی هشدار قطع است.

حال اگر منافذ فیلتر گرفته شوند، جریان عبور سوخت از آنها به سختی صورت می‌گیرد این عمل باعث افزایش فشار (از جانب پمپ اولیه) در قسمت خروجی سوخت می‌شود. در اثر افزایش فشار بیش از حد معمول، سوپاپ به فشار فنر کلید الکتریکی غلبه کرده و جریان الکتریکی را برقرار می‌سازد. این برقراری جریان الکتریکی لامپ هشدار گرفتگی فیلتر را در پشت داشبورد راننده روشن می‌سازد که در این هنگام باید نسبت به تعویض فیلترها اقدام کرد.

فیلترهای مجهز به گرمکن سوخت

در برخی موتورها پیشرفته و جدید از یک گرم‌کن سوخت ورودی به فیلتر استفاده شده است. این گرم‌کن‌ها توسط برق باتری (۱۲ یا ۲۴ ولت ، ۱۰۰ الی ۱۵۰ وات) کار می‌کنند. وظیفه گرم‌کن‌ها، گرم کردن سوخت ورودی به فیلتر هنگام پایین بودن درجه حرارت آن است.

طرز کار این گرم‌کن‌ها بدین ترتیب است که وقتی درجه حرارت سوخت بیش از حد استاندارد عبور از فیلتر و مدار سوخت رسانی پایین باشد (در هوای سرد و زیر صفر و هنگامی که سوخت درآستانه یخ زدن بوده یا یخ زده است)، سنسور گرمکن جریان الکتریکی را به المنت گرمکن برقرار می‌کند.

المنت گرم‌کن در این هنگام داغ شده (در حد معقول) و با عبور سوخت از اطراف آن باعث بالا بردن درجه حرارت و روان شدن آن می‌گردد. بدین ترتیب از تشکیل کریستال‌های یخی و یا یخ زدن کامل سوخت جلوگیری شده و سوخت به راحتی از فیلتر و لوله‌های سوخت رسانی عبور می‌کند.

مقدار گرم شدن و طول کار گرم‌کن، بستگی به درجه حرارت سوخت و تشخیص آن از سوی سنسور دارد. با رسیدن درجه حرارت سوخت به حالت عادی، سنسور تحریک شده و دستور قطع و پایان کار المنت را می‌دهد. این گرم‌کن‌ها ممکن است در قسمت بالای فیلتر یا کنار قرار گیرند.

فیلتر دارای صفحه پیش صافی

در برخی فیلترها، در قسمت ورود سوخت به فیلتر اصلی و در قسمت بالای آن، یک صفحه فیلتر کننده با قطر منافذ حدود ۱۵۰ میکرون تعبیه شده است. این پیش فیلتر ذرات و ناخالصی‌های بزرگ سوخت را قبل از ورود آن به فیلتر اصلی جدا می‌کند. این فیلتر را هنگام سرویس‌ها ودر صورت گرفتگی می‌توان به راحتی از روی فیلتر باز کرده (محفظه آن به صورت پیچی روی فیلتر بسته می‌شود.) و تمیز یا تعویض نمود.

فیلتر مجهز به پمپ کمکی دستی

در برخی موتورهای جدید، از فیلترهای سوخت مجهز به پمپ مقدماتی دستی در روی آن‌ها استفاده شده است. از این فیلتر برای هواگیری سریع و راه انداختن جریان سوخت در فیلتر و سیستم سوخت رسانی هنگام سرویس و تعویض فیلتر استفاده می‌شود. یا به کار انداختن این پمپ، جریان سوخت از طرف مکشی یا ورودی فیلتر کشیده شده و به داخل فیلتر و مدارسوخت رسانی پمپ می‌شود که باعث خالی کردن هوا یا هوا گیری سریع فیلتر سایر قسمت‌ها می‌گردد.

فیلترهای دارای پمپ کمکی

این پمپ به عنوان یک پمپ مکمل و کمکی پمپ اولیه بروی فیلتر قرار می‌گیرد. پمپ هنگام پایین بودن فشار مدار سوخت رسانی (قبل از پمپ انژکتور و مابین پمپ اولیه و پمپ انژکتور)، به صورت الکتریکی به کار افتاده و مقدار افت جریان و فشار سوخت را جبران می‌کند. یکی از حالت‌های کم بودن فشار سوخت، هنگام استارت و ابتدای روشن شدن موتور است.

در این هنگام پمپ به کار افتاده و تا رسیدن فشار مدار به حد عادی کمبود فشار را تامین می‌کند. این عمل پمپ کمکی به سریع روشن شدن موتور و کاهش آلاینده‌های خروجی کمک می‌کند.

فیلتر هوای ژنراتور دیزلی

هوایی که توسط موتور تنفس می‌شود حاوی گرد و خاک و ذرات معلق دیگری است که به تدریج با وارد شدن به داخل موتور، موجب آسیب دیدگی جدی آن خواهد شد (گیر کردن سوپاپ‌ها، خاک گرفتگی اطراف سوپاپ‌ها، خط و خراش دیواره سیلندر و پیستون‌ها و غیره).

در موتورهای کشاورزی، صنعتی و راه‌سازی که در شرایط گرد و غبار و نامناسبی کار می‌کنند تصفیه هوای ورودی به موتور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و با ورود کمترین مقدار آلودگی به داخل سیلندرها به مرور سبب آسیب جدی به آن‌ها خواهد شد. به طور مثال یک موتور چهار سیلندر در ۱۰ ساعت کاری حدود ۳۲۸۰ کیلوگرم هوا مصرف می‌کند که وجود فیلترها و تصفیه کننده‌های هوا را تصدیق می‌کند.

پیش صافی

اکثراً موتورهای تراکتور و ماشین‌های کشاورزی و صنعتی دارای یک پیش صافی در ابتدای ورودی هوای موتور هستند. پیش صافی دارای کاسه‌ای پلاستیکی شفاف است که توسط درب آن محصور می‌گردد. قسمت ورود هوا به پیش صافی از پره‌های مورب ساخته شده است و لوله مکش هوای موتور در وسط آن قرار می‌گیرد.

با مکش هوا از لوله اصلی، هوا توسط پره‌های مورب در داخل کاسه حالت گردبادی پیدا می‌کند. حالت گردبادی موجب برخورد گرد و خاک و ذرات درشت به بدنه کاسه می‌شود و آن‌ها در داخل کاسه سقوط کرده و باقی می‌مانند و هوای نسبتاً تمیز وارد صافی می‌گردد.

در برخی از موتورهای تراکتور و کمباین، در ورودی پیش صافی یک توری نیز وجود دارد که ذرات درشت (مانند کاه و کلش و غیره) را می گیرد. کاسه پیش ساخته صافی را هنگام وجود و پر بودن گرد و خاک بایستی تخلیه نمود، ولی در برخی از موتورها این پیش صافی دارای خاصیت خود تمیز کن است (مسی فرگوسن ۳۹۹). گازهای خروجی اگزوز باعث ایجاد یک خلاء نسبی در داخل لوله رابط بین پیش صافی و اگزوز می‌شود که موجب کشیدن و راندن گرد و خاک و مواد خارجی به بیرون از اگزوز می‌شود.

صافی روغنی

از این فیلترها (یا صافی‌ها) در برخی از موتورهای دیزل استفاده شده است. طریقه کار این فیلترها بر اساس گرفتن و غرق کردن گرد و خاک داخل روغن است.

فیلتر دارای یک صافی اولیه و ثانویه است و در قسمت پایین آن کاسه یا ظرف روغن وجود دارد. با مکش موتور، هوا از لوله مرکزی وارد انتهای فیلتر شده و به کاسه روغن برخورد می‌کند. برخورد هوا به کاسه روغن مقداری زیادی از گرد و خاک و کثافات آن را می‌گیرد، چرا که این ذرات معمولاً سنگین‌تر بوده و در داخل روغن گیر می‌کنند. گرد و خاک و ناخالصی‌های دیگر توسط فیلتر اول و دوم گرفته می‌شوند و هوای پاک و تصفیه شده وارد موتور می‌شود.

صافی خشک

عضو اصلی این نوع صافی‌ها یک فیلتر کاغذی با سوراخ‌های بسیار ریز است که وظیفه تصفیه هوا را دارد. جنس کاغذ فیلتر از یک نوع کاغذ مخصوص بوده که برای افزایش سطح فیلتراسیون، آن را به صورت چین‌دار می‌سازند.

صافی‌های خشک در موتورهای مختلف در انواع و سایزهای گوناگون به کار برده می‌شوند، مثلا صافی یک موتور کوچک تک و دو سیلندر دارای سطح کم و اندازه کوچک است.

چگونگی کار صافی‌های خشک چنین است: با مکش موتور، هوا از لوله ورودی با سرعت بالایی وارد صافی می‌گردد. هوا پس از ورود به پره‌های مورب در ابتدای فیلتر برخورد کرده و حالت گردبادی پیدا می‌کند. هوا با حالت گرد بادی و سرعت بالا به دور عضو یا المنت اصلی فیلتر چرخیده و از طریق مکش موتور به سطح داخلی فیلتر کشیده می‌شود.

گردش هوا به دور فیلتر موجب جدا شدن مقداری از گرد و خاک روی آن شده که در انتهای فیلتر (کاسه گردگیر) جمع می‌شوند. ذرات باقیمانده گرد و خاک توسط منافذ ریز فیلتر گرفته می‌شوند و هوا با ورود به سطح داخلی فیلتر، از فیلتر ایمنی نیز گذشته و از طریق لوله خروجی وارد موتور می‌شود.

در برخی موتورهای بزرگ و سنگین، معمولاً از دو المنت یا صافی استفاده می‌شود. المنت دومی کوچکتر بوده و به عنوان عضو ایمنی و تکمیلی استفاده می‌شود. یعنی ذراتی که از صافی اصلی عبور کنند توسط این صافی گرفته می‌شوند. این صافی‌ها عمل تصفیه هوا را بهتر و مطمئن تر (بیشتر از ۹۹%) انجام می‌دهند.

قسمت گردگیر صافی دارای یک لاستیک پلاستیکی شکاف‌دار (گلابی لاستیکی) است که با فشردن آن و باز شدن شکاف، گرد و خاک داخل گردگیر به بیرون ریخته می‌شود. در موتور تراکتورها، کمباین‌ها و ماشین‌های راه‌سازی جدید قسمت گردگیر توسط یک مجرا به خروجی اگزوز متصل شده است. گازهای خروجی اگزوز موجب کشش و تخلیه گرد و خاک داخل گردگیر می‌شوند و حالت خود تمیز کنی را به وجود می‌آورد.

در موتورهایی با طرح صافی خشک از یک هشدار دهنده گرفتگی صافی استفاده می‌شود که گرفتگی و زمان سرویس صافی‌ها را نشان می‌دهد. کلید یا حسگر الکتریکی هشداردهنده، در خروجی فیلتر یا ورودی هوای موتور نصب شده است.

با گرفتگی فیلتر، در لوله ورودی موتور یک مقاومت جریان هوا یا خلاء ایجاد می‌شود که باعث تحریک کلید و روشن شدن چراغ مربوطه در داشبورد راننده خواهد شد.

در برخی از طرح‌ها یک آمپر یا نشانگر وجود دارد که در حقیقت یک خلاء سنج است.

در برخی دیگر از موتورها (معمولاً موتورهای ثابت) از یک نوع دیگر نشانگر گرفتگی استفاده می‌شود. این نشانگر نسبت به میزان خلاء یا فشار هوای ورودی موتور تحریک می‌شود. با افزایش میزان خلا، غبار نما یا نشانگر تحریک شده و نوار قرمز رنگ آن ظاهر می‌شود که زمان سرویس صافی را هشدار  می‌دهد.

اگزوز

وظیفه اگزوز هدایت گازهای خروجی از سیلندرها به بیرون و کاهش صدای این گازها است. اگزوز ها از یک صدا خفه کن و لوله خروجی تشکیل شده‌اند.

صدا خفه کن یا انباره اگزوز

صدا خفه کن یک محفظه استوانه‌ای گرد یا بیضی است که در داخل خود دارای صفحات و لوله‌های سوراخ‌دار است. لوله‌های داخل صدا خفه کن به دو صورت جریان معکوس و مستقیم یا یکسره وجود دارند. لوله‌های سوراخ دار داخل صدا خفه کن به تعداد زیادی موجود دارند تا سطح بیشتری را برای صداگیری ایجاد کنند. در برخی صدا خفه‌کن‌ها داخل انبار اگزوز از مواد نسوز نیز پر می‌گردد.

از شما سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. جهت استفاده از مشاوره کارشناسان الکتروشایلی می‌توانید از قسمت تماس با ما استفاده کنید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهت مشاهده جدید ترین لیست های قیمت و راهنمایی خرید بهترین برندهای برق صنعتی شماره خود را در فرم زیر وارد و ارسال نمایید