fa
fa

آنچه در این مقاله خواهید خواند

کنتاکتور چیست و چه کاربردی دارد؟

کنتاکتور نوعی از سوییچ  کنترل شده ی الکتریکی می باشد که جهت کلید زنی مدار الکتریکی قدرت استفاده می گردد. کنتاکتورها معمولاً به وسیله مداری کنترل می شوند که قدرت بسیار پایینی به نسبت مدار کلید زده شده دارند، مثل آهنربای الکتریکی سیم پیچ 24 ولتی که سوییچ موتور 230 ولتی را می تواند کنترل نماید.

کارکرد کنتاکتور بدین شکل می باشد که در کویل کنتاکتور جریان به طور مداوم برقرار است و تیغۀ متحرک کنتاکتور را با فشار مناسب در حالت وصل با کنتاکت ثابت نگه می دارد.

اگر در سیم پیچ یا کویل،کاهش ولتاژ و یا قطع جریان اتفاق بی افتد نیرو تقلیل می یابد، کنتاکت متحرک به طور اتوماتیک در موقعیت قطع قرار می گیرد و جریان را قطع می نماید. بدین ترتیب تیغه های نگهدارنده کنتاکت که در مسیر جریان بار موتور قرار داده شده اند قطع می گردند. تیغه کنتاکتور فقط به وسیله نیروی مغناطیسی ثابت به یکدیگر متصل گردیده اند و نیازمند وجود نیروی الکترومغناطیسی دائم برای جذب تیغه ها به یکدیگر می باشند. در صورت قطع شدن جریان، تیغه ها به وسیله نیروی فنر از کنتاکت  جدا می شوند و جریان تغذیه موتور را قطع کرده که به آن آزاد شدن کنتاکتور کفته می شود.

ساختمان کنتاکتور در تابلو برق

کنتاکتورها دارای دو هسته به شکل E یا U (یکی ثابت و دیگری متحرک) بوده. در میان هسته ثابت یک بوبین یا سیم پیچ قرار داده شده. وقتی بوبین به برق وصل می گردد به وسیله خاصیت مغناطیسی ،نیروی کششی فنر را خنثی کرده و هسته فوقانی را به هسته تحتانی متصل می نماید که سبب می شود تعدادی کنتاکت عایق شده از یکدیگر به ترمینال های ورودی و خروجی کلید متصل شود و یا سبب باز شدن کنتاکت های بسته کنتاکتور خواهد شد.
در صورتی قطع شدن مدار تغذیه بوبین کنتاکتور ،در اثر نیروی فنری که داخل کلید قرار داده شده است هسته متحرک دباره به حالت اول باز خواهد گشت.

انواع کنتاکتور در بازار ایران

  • کنتاکتور هیوندای
  • کنتاکتور چینت
  • کنتاکتور زیمنس
  • کنتاکتور اشنایدر
  • کنتاکتور ال اس LS
  • کنتاکتور پارس فانال
  • کنتاکتور ISBS

خرید کنتاکتور هیوندای HYUNDAI

کنتاکتور هیوندای سری U ، دارای طراحی مدولار است که نصب آسان، طراحی بهینه و ساختار ایمن و نیز کارایی بسیار بالا از جمله ویژگی های بارز آن است. الکتروشایلی به عنوان نمایندگی رسمی کنتاکتور هیوندای HYUNDAI در تهران و لاله زار ، جنس اصلی این تجهیز را با گارانتی شرکتی و بهترین قیمت خدمت تامین کنندگان و مصرف کنندگان محترم تقدیم می نماید.

خرید کنتاکتور چینت ( چانت ) CHINT

کنتاکتور چینت نوعی سویچ کنترل شده الکتریکی میباشد که برای کلید زنی مدار الکتریکی قدرت استفاده می شود. کنتاکتور چینت اکثرا توسط مداری کنترل می شود که قدرت کمتری نسبت به مدار کلید زده شده دارد. شاید مفهوم این عبارت کمی دشوار باشد ولی به زبان ساده می توان این گونه عنوان کرد کهکنتاکتور یک نوع کلید الکترو مغناطیسی می باشد که با استفاده از یک جریان کوچک تر، یک جریان وسیع تر را وصل می کند. کنتاکتور های چینت به جز کنتاکتور مینی که تک فاز می باشد، تمامی سری ها سه فاز بوده است. کنتاکتور چینت از 9 آمپر تا 1000 آمپر بسته به نوع آن جریان الکتریکی را پشتیبانی می کند. تمامی محصولات کنتاکتور این برند و برندهایی نظیر قیمت کنتاکتور هیوندا در لاله زار قابل ارائه با بویین های مختلف می باشد.

کنتاکتور زیمنس

کنتاکتور وسیله ای است جهت کنترل الکتریکی قطعات به جهت کلیدزنی یک مدار.

کنتاکتور های کمپانی معتبر زیمنس همچون سایر تولیدات دارای استفاده وسیع در سطح دنیا میباشد و توانسته است در ایران هم مورد رضایت استفاده کنندگان واقع شود

کنتاکتور زیمنس همانند سایر محصولات این شرکت توانسته در ایران مورد رضایت استفاده کنندگان واقع گردد.

کنتاکتورها به طور معمول دارای سه قسمت اصلی شامل تیغه با همان پلاتین، بوبین، محفظه یا بدنه می باشند.

همچنین به جهت ساختاری که کنتاکتور زیمنس دارد این کنتاکتورها عایق می باشند.

کنتاکتور اشنایدر

کنتاکتور اشنایدر را می توان یکی از قدیمی‌ترین کنتاکتورهای موجود در بازار ایران دانست.

این کنتاکتور به خاطر کیفیت بالای ساخت و طراحی، مورد توجه مصرف کنندگان  قرار گرفته است و در دو سری D و F در ایران عرضه می گردد.

کنتاکتور ال اس

کنتاکتور ال اس با داشتن تکنولوژی پیشرفته و دقیق تولید، جزئی از کنتاکتور ها با مصرف بالا در بازار ایران هستند. هم چنین به خاطر کاربرد های مختلف از جمله حفاظت و راه اندازی انواع موتور و حتی نیروگاه ها و انواع کلیدزنی مورد استقبال صنایع قرار گرفته اند و در طی سال ها، طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده اند. فاکتورهای زیادی برای انتخاب کنتاکتورها وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها توان کنتاکتور، جریان نامی،  ولتاژ بوبین و غیره می باشد.

کنتاکتور پارس فانال

کنتاکتور پارس فانال نوعی کلید  مغناطیسی کنترل شونده است که به جهت کنترل یک مدار قدرت قطع یا وصل استفاده می شود.

کنتاکتورها شباهت زیادی به رله ها دارند، با این تفاوت که کنتاکتور برای کاربردهای آمپر بالا استفاده می شود.

برخلاف فیوزها کنتاکتورها برای قطع  و حفاظت از جریان اتصال کوتاه مورد استفاده قرار نمی گیرند.

کنتاکتور ISBS چیست

کنتاکتور ISBS تجهیز الکترومغناطیسی است که از مهم ترین و پرکاربردترین تجهیزات در برق صنعتی و سیستم های قدرت به حساب می آید و  وظیفه‌ آن خاموش یا روشن کردن مدار الکتریکی است و به عنوان نوعی رله نیز شناخته می‌شود.

کنتاکتور ای اس بی اس که یکی از اجزای لازم برای تابلوهای برق است به وسیله تحریک  بوبین داخل کنتاکتور از طریق ولتاژ AC یا DC، برای قطع و وصل کردن مدار قدرت از راه دور استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاهده جدید ترین لیست های قیمت و راهنمایی خرید بهترین برندهای برق صنعتی شماره خود را در فرم زیر وارد و ارسال نمایید