fa
fa

آنچه در این مقاله خواهید خواند

کلید هوایی چیست

در این مقاله سعی شده به تعریف کلید هوایی بپردازیم و برندهای عرضه کننده این کلید را در ایران به شما معرفی نماییم.

کلید هوایی یا همان کلیدهای مدارشکن قدرت هوایی به نوعی از کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف گفته می شود که در آمپراژهای بالا  استفاده می شود.

به عبارت دیگر از آنجایی که مكانیزم سیستم اطفاء جرقه در کلید هوایی در هوای آزاد صورت می گیرد لذا به این دسته از كلیدها، كلیدهای هوایی می گویند.

کلید فشار قوی به نحوی طراحی گردیده اند که به طور اتوماتیک به وسیله رله ها و یا به صورت دستی از اتاق فرمان و هم از محل، در شرایط تحت ولتاژ و زیر بار و در زمان اتصال کوتاه که جریان عبوری از مدار ممکن است تا ۱۰ برابر جریان نامی در داخل دژنکتور باشد، قادر هستند مدار را بدون آنکه آسیبی به آن برسد قطع نماید.

 

دلیل کلید هوایی  نامیده شدن این نوع کلید ها این است که در آن ها عمل اطفاء جرقه هنگام کلیدزنی، در داخل محفظه قطعی که با هوای آزاد به صورت فشرده پر شده است، اتفاق می افتد. این دسته از کلیدها به مرور جایگزین کلیدهای روغنی شده اند و در بعضی کشورهای پیشرفته تر مانند ایتالیا و فرانسه، به عنوان قطع کننده برای رنج های بالای 15 کیلووات استفاده میگردند و در بعضی از کشورها نیز همانند آمریکا جای خود را به کلیدهای خلا و SF6 داده اند.

 

وظیفه کلید هوایی

کلید هوایی دارای دو وظیفه اصلی می باشند. اولین وظیفه سوئیچینگ و دومین وظیفه آن حفاظت از مدار بوده. کلیدهای هوایی علاوه بر قطع و وصل کردن خط، می تواند از شبکه نیز محافظت نماید و در شرایطی همانند افزایش یا کاهش ولتاژ، اتصال کوتاه شدن شبکه کاهش یا افزایش یافتن بیش از حد فرکانس، افزایش یافتن حرارت تجهیزات در برابر عبور جریان بالا و  اضافه بار، از سنکرون خارج شدن ژنراتورها و غیره، از شبکه محافظت می کند. روش محافظت کلید هوایی هم به دو صورت مغناطیسی و حرارتی انجام می شود. این کلید پس از عمل کردن می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک دوباره به مدار وارد گردد. کلید هوایی نسبت به سایر کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف، دارای رنج جریانی بالاتری می باشد و لذا بیشتر در ورودی تابلوها به استفاده می گردد.

 

کاربرد کلیدهای هوایی

  • رنج وسیعی از تجهیزات جانبی شامل کنتاکت کمکی و خطا، رله های تریپ (شانت و آندر) ، اینترلاک، موتور و غیره
  • سوئیچینگ اصلی در سیستم های توزیع نیرو
  • ثبت کلیۀ خطاها، آلارم ها و بسیاری از پارامترها و رویداد های مهم
  • اندازه گیری بسیاری از پارامترهای شبکه از جمله هارمونیک

 

انواع کلید هوایی

 

کلید هوایی هیوندای

کلید اتوماتیک هوایی هیوندای اصل کره جنوبی با نام اختصاری ACB هیوندا که نام اصلی آن Air Circuit Breaker میباشد از جمله مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات برق صنعتی است.

کلید های اتوماتیک به طور کلی به دو دسته کلید اتوماتیک کامپکت و کلید اتوماتیک هوایی تقسیم میشوند که کلید اتوماتیک هوایی را به اختصار کلید هوایی نام میبرند.

این تجهیز هم برای مصارف صنعتی و هم برای مصارف دریایی بهینه شده است.

 

کلید اتوماتیک هوایی چینت

نوعی کلید اتوماتیک فشار ضعیف می  باشند که در آمپرهای بالا مورد استفاده می گردد.

کلید هوایی چینت در شبکه توزیع برق استفاده می گردد. برق خروجی از کلیدهای قدرت وارد این کلید هوایی چانت می شود و خروجی کلیدهای هوایی وارد کلیدهای اتوماتیک می شود و به مصرف کننده منتقل می شود.

کاربرد کلید هوایی کشویی چینت در تابلوهای توزیع اصلی در پست های برقی، بیمارستانها، کارخانجات،  مجتمع های اداری و مسکونی و … می باشد.

 

کلید هوایی اشنایدر

کلید هوایی اشنایدر از انواع کلید اتوماتیک فشار ضعیف می باشد و در آمپرهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد و  از ۶۳۰ آمپر تا ۶۳۰۰ ساخته می گردد. کلید هوایی می تواند از مدار در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه آنی و اتصال به زمین محافظت نماید و در دو سری NT و NW تولید می گردد.

از جمله موارد کاربرد این کلید می توان در ورودی تابلوها که معمولاً جریان بالایی دارند و برقراری حالت سلکتیو بین کلیدهای ورودی و کلیدهای خروجی اشاره نمود.

 

کلید هوایی زیمنس

کلید هوایی زیمنس به صورت سه و چهار پل عرضه می گردد. نوع سه پل دارای سه ورودی برای فاز و نوع چهار پل علاوه بر ورودی های سه فاز، دارای ترمینال نول نیز می باشد. این مدل از کلیدها دارای دو قسمت قدرت و الکترونیک هستند. در قسمت الکترونیکی  کلید هوایی ساختار میکرو پروسسوری به کار گرفته شده و دارای تنظیمات و ساختار بسیار دقیق است.

 

کلید هوایی LS

نمایندگی LS کره جنوبی در کنار سایر محصولات الکتریکی خود ، طیف وسیعی از کلید هوایی با رنج جریان تا 6300 آمپر عرضه کرده است.

کلیدهای هوایی ال اس مناسب جهت ترمز بالا، کاملا مجهز و سایز پنل آن بهینه شده. کلید هوایی  ال اس از طریق یک رله خطا پیشرفته راهکارهای نهایی را جهت آنالیز و ارتباطات، عیب یابی و اندازه گیری فراهم می کند.  حفاظت مناسب و سیستم مانیتورینگ قدرت الکتریک را می توان از دیگر ویژگی های این محصول نام برد.

 

کلید هوایی پارس فانال

کلید اتوماتیک هوایی پارس فانال دارای تاییدیه از شرکت توانیر می باشد و همچنین دارای رله شنت و قابلیت نصب کنتاکت کمکی را داراست.

کلید هوایی پارس فانال در واقع یک قطع کننده اتوماتیک فشار ضعیف است که به طور معمول در آمپرهای بالا استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاهده جدید ترین لیست های قیمت و راهنمایی خرید بهترین برندهای برق صنعتی شماره خود را در فرم زیر وارد و ارسال نمایید